Ešte v priebehu minulého roka sa v oblasti dlhodobých aktualizácií operačného systému Android objavila zásadná zmena, na ktorú sa teší obrovské množstvo používateľov. Spoločnosť Google v tom čase stanovila nový štandard v rámci svojho radu smartfónov Pixel 8, pri ktorých sľubuje dlhú, až 7-ročnou podporou hlavných aktualizácii.

To je viac, ako nám dnes dokáže ponúknuť spoločnosť Apple v rámci operačného systému iOS pre iPhone. Teraz sa ku tomuto pozitívnemu trendu pridáva aj juhokórejský Samsung so svojím novým radom smartfónov Galaxy S24, ktorý tiež ponúkne sedemročnú podporu aktualizácií pre Android. Informuje o tom portál 9to5Google.

Samsung prichádza na trh s trojicou modelov radu Galaxy S24: S24, S24+ a S24 Ultra. Každé zo zariadení bude mať zaručených sedem rokov aktualizácií, ktoré by sa mali začať datovať od spustenia predaja.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Uvedená politika zahŕňa nielen pravidelné bezpečnostné záplaty, ktoré Samsung obvykle distribuuje každý mesiac, ale aj hlavné verzie operačného systému Android a aktualizácie dôležitých funkcií.

Spoločnosť hovorí o „siedmych generáciách aktualizácií operačného systému“. To znamená, že všetky tri zariadenia, ktoré prichádzajú s Androidom 14, by podľa novej politiky mali byť aktualizované až po verziu Android 21.

Vo svete Androidov sa menia trendy 

Pred touto iniciatívou Samsung ponúkal svojim vlajkovým lodiam maximálne štyri roky hlavných aktualizácií Androidu a päť rokov bezpečnostných záplat, čo bolo zároveň tou najlepšou ponukou v rámci smartfónov s týmto operačným systémom.

Spoločnosť Google však túto politiku prekonala a teraz sa k nej pridáva aj Samsung, čím obaja vytvorili silnú konkurenciu a zároveň tlak na spoločnosť Apple v oblasti dĺžky podpory a životnosti svojich zariadení.

Hoci Apple nikdy nezverejnil konkrétne záväzky v tomto smere, jeho produkty zvyčajne dostávajú podporu približne na 6 rokov dopredu. Táto doba sa však mení v závislosti od modelu. Navyše hovoríme len o veľkých updatoch. Bezpečnostné záplaty prídu z času na čas aj na desať rokov staré smartfóny.

Hlavným cieľom je udržateľnosť  

Rozšírenie podpory aktualizácií od spoločnosti Samsung je súčasťou jej dlhodobých cieľov v oblasti udržateľnosti. Táto novinka je nielen významným prínosom pre používateľov, ale aj dôležitým krokom smerom k ochrane prírody v oblasti mobilných technológií. Jedno zariadenie bude schopné používateľom verne slúžiť omnoho dlhšie, ako doteraz.

Prečítajte si tiež  Táto krajina vyvíja svoj vlastný mobilný operačný systém. Chce konkurovať iOS a Androidu

Ostáva už iba otázkou, ako na to bude reagovať spoločnosť Apple. Gigant z Cupertina si pôjde buď naďalej svojou cestou, alebo sa aspoň pokúsi dobehnúť sedemročnú podporu Androidov, ktorú teraz zaviedol Google a Samsung. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -