Spoločnosť Samsung spôsobila revolúciu s ohybnými smartfónmi, ktorým sa venuje už od roku 2019. V súčasnosti predáva ich celkovo piatu generáciu a treba podotknúť, že v tomto segmente sa firme mimoriadne darí. Ako, ale informuje portál Displaysupplychain, ktorý sa odvoláva na analýzu Digital Supply Chain Consultants (DSCC), situácia sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť.

Analytikom sa totiž podarilo zistiť, že počas tretieho štvrťroku 2023 sa na celom svete predalo približne sedem miliónov ohybných zariadení, čo je slušný, až šestnásť percentný nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2022. Len pre doplnenie, vtedy sa podarilo predať niečo cez šesť miliónov kusov skladačiek.

Rovnako zaujímavou informáciou je tiež to, že v rámci analýzy sa podarilo zistiť, že rozdiel medzi druhým a tretím štvrťrokom dosahuje neuveriteľných dvestošestnásť percent.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Druhým dychom, ale treba dodať, že Samsung práve v lete zvykne predstavovať svoje nové skladačky. Výrazný rozdiel v predajoch je preto z tohto dôvodu pochopiteľný.

Samsung je kráľom trhu. Nemusí to, ale trvať večne 

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: YouTube / zollotech

Spoločnosť Samsung má v tejto oblasti jednu veľkú výhodu, a to tú, že vlastní svoju dcérsku firmu Samsung Display, ktorá tieto ohybné zobrazovacie jednotky priamo vyvíja aj vyrába.

Keď teda prišiel na trh prvý skladací model v roku 2019, Samsung bol po technologickej stránke skutočne veľmi popredu. Časy sa však menia a ukazuje sa to aj na klesajúcom podiele na trhu.

Zatiaľ čo v treťom štvrťroku 2022 firma dosahovala podiel až na úrovni osemdesiatšesť percent, v treťom štvrťroku 2023 to bolo „už iba“ sedemdesiatdva percent. Hlavným dôvodom je fakt, že do výroby skladacích zariadení sa po novom pustili aj konkurenti z Číny.

Napríklad spoločnosť Huawei dnes disponuje deväť percentným podielom a hneď za ňou sa nachádza Honor s ôsmymi percentami. Najúspešnejšími modelmi týchto výrobcov boli smartfóny Mate X3 a Magic V2, ktoré si v oboch prípadoch „odkrojili“ šesťpercentný podiel.

Naopak, najúspešnejšou skladačkou od Samsungu bol počas Q3 2023 model Galaxy Z Flip5 s extrémnym, až štyridsaťpäť percentným podielom na trhu. 

Predaje skladačiek budú rásť, dariť sa však bude Číňanom

Hoci skladačkám ešte stále veľa ľudí neverí, analytická správa od DSCC uvádza, že aj počas štvrtého štvrťroka 2023 sa dočkáme nárastu ich predajov. V porovnaní s rovnakým obdobím počas minulého roka má dokonca dosahovať extrémnych štyridsaťsedem percent.

Prečítajte si tiež  Apple Watch dominujú trhu. Vlastnia ich prevažne majetní ľudia.

Rovnako sa v správe uvádza, že počas mesiacov október až december 2023 má síce Samsung stále dominovať trhu, no z minuloročného podielu na úrovni osemdesiatdva percent sa prepadne skoro o polovicu, len na štyridsaťdva percent.

Naopak Huawei má narásť až na dvadsaťjeden percent a Honor na devätnásť percent. To je pre spoločnosť sídliacu v Južnej Kórei veľký varovný prst.

Zdroj: Displaysupplychain

Na záver ešte treba spomenúť, že za celý rok 2023 sa podľa odhadov predá približne 15,8 milióna skladacích smartfónov, čím podiel na trhu týchto zariadení medziročne stúpne až o dvadsaťtri percent.

Uvidíme, ako sa tieto čísla zmenia v budúcnosti, keď so svojim riešením dorazí na trh aj spoločnosť Apple. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -