Skladacie smartfóny sú často skloňovanou témou mnohých výrobcov, no azda najviac sa s touto technológiou spája spoločnosť Samsung. Práve Samsung oznámil uvedenie svojej novej generácie skladacích smartfónov vrátane Galaxy Z Flip 4 a Galaxy Z Fold 4, ktoré nahradia súčasné modely.

Prečítajte si tiež  Apple testuje technológiu papierového skladacieho displeja. Použiť ju môže pri iPhone budúcnosti

Samsung Galaxy Z Flip 4

Nový Galaxy Z Flip 4 je vybavený 120 Hz AMOLED displejom s veľkosťou 6,7″, ktorý sa vyznačuje tým, že sa skladá vertikálne. V zatvorenom stave je k dispozícii 1,9″ displej na zobrazovanie času, notifikácií a ďalších prehľadných informácií. Na boku sa nachádza snímač odtlačkov prstov a v porovnaní s predchádzajúcou generáciou ponúka Z Flip 4 zoštíhlený pant, rovnejšie hrany a lesklý kovový rám s matným sklom na zadnej strane.

Nový smartfón je naviac vybavený duálnym zadným fotoaparátom s 12-megapixelovou širokouhlou a ultraširokouhlou kamerou spolu s 10-megapixelovou prednou selfie kamerou. Zabudovaná funkcia „FlexCam“ umožňuje pri čiastočnom zložení Z Flip 4 natáčať videá bez použitia rúk, robiť skupinové selfie a ďalšie snímky.

Samsung Galaxy Z Flip 4 v zloženom a rozloženom stave
Zdroj: NotebookCheck

Samsung Galaxy Z Fold 4

Galaxy Z Fold má rovnako 120 Hz displej, no v tomto prípade sa bavíme o veľkosti 7,6″. Smartfón sa otvára do strán ako kniha, pričom v zatvorenom stave disponuje 6,2″ AMOLED displejom. K dispozícii je trojitý fotoaparát, ktorý zahŕňa 50-megapixelový širokouhlý fotoaparát, 12-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát a 10-megapixelový teleobjektív. Nechýba ani podpora 30x priestorového priblíženia. Pod displejom sa naviac nachádza 4-megapixelový fotoaparát a 10-megapixelová selfie kamera.

Z Fold 4 je prvým smartfónom, ktorý sa dodáva so systémom AndroidL, verziou systému Android určenou pre prácu na veľkej obrazovke. K dispozícii je nové užívateľské rozhranie navrhnuté tak, aby používateľovi ponúklo čo najlepší multitasking podobne, ako v prípade systému iPadOS.

Samsung Galaxy Z Fold 4 v zloženom a rozloženom stave
Zdroj:

Technológia, ktorá niečo stojí

Vo vnútri sú oba smartfóny vybavené konektivitou 5G a čipmi Snapdragon 8+ Gen 1, ktoré dosahujú rýchlosť až 3,2 GHz. Čo sa týka batérie, oba telefóny disponujú vysokokapacitnými batériami, ktoré podporujú rýchle nabíjanie a funkciu Wireless PowerShare na nabíjanie ďalšieho príslušenstva založeného na technológii Qi.

Cena modelu Galaxy Z Flip 4 sa začína na 1 000 dolároch, zatiaľ čo cenovka modelu Galaxy Z Fold 4 sa vyšplhala až na 1 800 dolárov. Predobjednávky sú k dispozícii od dnešného dňa a zákazníci, ktorí si predobjednajú jeden z nových skladacích smartfónov Samsung, dostanú bezplatný upgrade pamäte, ktorý zdvojnásobí ich úložný priestor.

Aká bude odpoveď Apple? 

Jablková firma sa už niekoľkokrát nechala počuť, že v prípade skladacieho iPhonu určite nehádže flintu do žita. Prvého skladacieho iPhonu by sme sa ale mali dočkať až v horizonte najbližších dvoch rokov, nakoľko firma stále pracuje na zdokonaľovaní súčasnej technológie.

Prototyp skladacieho iPhonu na bielom pozadí
Prototyp skladacieho iPhonu na bielom pozadí

Zaujímavé ale je, že Apple pracuje aj na iných zariadeniach zo svojho portfólia, ktoré by už čoskoro mohli dostať skladaciu obrazovku. Reč je napríklad o MacBooku, ktorý by okrem laptopu mohol plniť aj úlohu rozkladacej externej obrazovky. V zloženom stave by sa jednalo o klasický notebook, avšak s virtuálnou klávesnicou a trackpadom. Pri rozložení by sa z laptopu stala plnohodnotná veľkorozmerná obrazovka.

Podobný scenár by mohol nastať aj v prípade iPadu, ktorý by v niektorých aspektoch dával v skladacom formáte ešte väčší zmysel ako smartfón. Ako vnímate trend skladacích zariadení vy? Ste fanúšikmi tejto technológie alebo skôr dávate prednosť zaužívaným smartfónom? Podeľte sa s nami v sekcii komentárov pod článkom.

Skladací MacBook
Zdroj: KnowTechie

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSamsung
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.