Spoločnosť Samsung urobila ešte v roku 2023 krok, ktorý potešil obrovské množstvo používateľov po celom svete. Celá séria vlajkových lodí Galaxy S23 totiž disponovala vynikajúcim procesorom Snapdragon 8 Gen 2 od spoločnosti Qualcomm, ktorý tu vystriedal menej populárny Exynos. Rok 2024, ale opäť priniesol zmenu a napríklad v Európe sme sa dočkali návratu tohto čipu. A hoci Samsung sľuboval jeho vynikajúce vlastnosti, realita je zdá sa úplne iná.

Ako informuje Tarun Vats na sociálnej sieti X (bývalý Twitter), procesor Snapdragon 8 Gen 3 prináša oveľa lepšie výsledky, ako Exynos 2400 v oblasti spotreby energie, tepelných vlastností a celkovej účinnosti. Rozdiely sú v niektorých prípadoch tak priepastné, že to môže niektorých potencionálnych záujemcov o smartfón Galaxy S24 alebo Galaxy S24 Plus odradiť.

Tak napríklad, pokiaľ sa pozrieme na porovnanie výdrže batérie klasického Samsungu Galaxy S24 s čipom Snapdragon 8 Gen 3, ktorý je dodávaný pre americký a kanadský trh, zistíme, že ponúka ešte 17 % batérie v rámci totožných činností v čase, keď jeho globálna verzia, ktorá sa predáva napríklad aj u nás na Slovensku, disponuje už iba 2 % energie.

Exynos 2400 vs Snapdragon 8 Gen 3
Zdroj: YouTube / Techmo (snímka obrazovky)

Pomerne negatívny výsledok bol objavený aj pri tepelnom manažmente tohto zariadenia. Hoci Samsung sľuboval, že Exynos 2400 sa už nebude prehrievať, realita je celkom iná.

Podľa testov je totiž toto zariadenie pri náročných činnostiach o 4 – 5 °C teplejšie v porovnaní s konfiguráciou s čipom Snapdragon 8 Gen 3, čo je opäť pomerne výrazný rozdiel. Pri spustení hry PUBG dokonca dosiahlo po 28 minútach hrania teplotu až 51 °C, zatiaľ čo verzia s čipom od Qualcommu mala 42 °C. Nebudeme si klamať, že pri 51 °C už asi ani nie je veľmi príjemné zariadenie držať v ruke.

Exynos 2400 vs Snapdragon 8 Gen 3
Zdroj: YouTube / Techmo (snímka obrazovky)
Exynos 2400 vs Snapdragon 8 Gen 3
Zdroj: YouTube / Techmo (snímka obrazovky)

Nepríjemný je aj fakt, že pri procesore Exynos 2400 bola zaznamenaná chyba, v rámci ktorej sa aplikácia Fotoaparát počas nahrávania dnes už relatívne bežného 4K videa vypínala.

V tomto prípade samozrejme mohlo ísť aj o softvérový problém, no nižší výkon bol pociťovaný aj pri teste 5G Google Meet, kedy Samsung Galaxy S24 vo svojej globálnej verzii doslova zamŕzal. Je teda pravdepodobné, že za vyššie uvedené chyby môže skôr nevydarený čip, než nedostatky softvéru.

Exynos 2400 vs Snapdragon 8 Gen 3
Zdroj: YouTube / Techmo (snímka obrazovky)

Snapdragon 8 Gen 3 kraľuje efektivite, výkonu aj výdrži batérie 

Tarun Vats vo svojom príspevku uvádza, že rozdielností medzi procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 a čipom Exynos 2400 je toľko, že globálnu verziu nemôžu odporučiť skutočne žiadnemu potencionálnemu záujemcovi. Nejde totiž o detaily ale o priepastné rozdiely, kvôli ktorým sa dá hovoriť o dvoch úplne iných zariadeniach, hoci na prvý pohľad vyzerajú rovnako.

Prečítajte si tiež  Toto je aktuálne najvýhodnejší slovenský operátor. Jeho ponuka je lacná a bohatá na služby

Vats tiež dodáva, že Samsung si v roku 2024 nesplnil svoju úlohu a predstavil zariadenie, ktoré pôsobí, ako by bolo oveľa staršie „Pre tých, ktorí hovoria aktualizácie to napravia: prečo čakať rok na to, čo by malo fungovať teraz? Je rok 2024, nie 2022!„.

Na záver už iba vyzýva svojich sledovateľov, aby sa neuspokojovali s „dobrým“, ale požadovali maximálnu kvalitu a vynikajúce vlastnosti, ktoré v tomto smere spoločnosť Samsung nedokázala ponúknuť. Nižšie si môžete pozrieť celé 13 minútové video z testovania oboch verzii Samsungu Galaxy S24.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -