Pred pár dňami sme vás informovali o tom, že spoločnosť Samsung „podvádza“ pri fotografiách mesiaca vo vysokej kvalite nasnímaných skrz zariadenie Galaxy S23 Ultra. Obrázky podľa príspevku na sociálnej sieti dotvára umelá inteligencia, čo sa podarilo potvrdiť jednoduchým nezávislým testom. Na celú vec sa teraz pozrela aj redakcia TechRadar, ktorej sa podarilo získať oficiálne vyjadrenie juhokórejského technologického giganta.

Techradar sa konkrétne Samsungu opýtal, či zábery, ktoré sú zhotovené skrz zariadenie Galaxy S23 Ultra „zahŕňajú prekrytie dodatočných detailov alebo textúry, ktoré sa na pôvodných fotografiách nenachádzajú“ tak, ako to naznačoval nezávislý test na platforme Reddit.

Spoločnosť sa pri odpovedi nevykrúcala a redakcii poskytla všetky potrebné informácie, ktorými sa snažila situáciu ozrejmiť.

Keď používateľ odfotografuje Mesiac, technológia optimalizácie scény založená na umelej inteligencii rozpozná Mesiac ako hlavný objekt a urobí viacero záberov pre viacsnímkovú kompozíciu, po ktorej umelá inteligencia zlepší detaily kvality obrazu a farby. Na fotografiu nepoužíva žiadne prekrytie obrazu“ – uviedol Samsung pre TechRadar.

Používatelia si môžu túto funkciu vypnúť. Fotografie budú oveľa viac autentické ale menej kvalitné   

Samsung v oficiálne odpovedi doplnil, že samotná funkcia nie je v aplikácii Fotoaparát povinná a pokiaľ niekomu prekáža, môže si ju ľahko deaktivovať.

Akonáhle to používateľ urobí, Samsung Galaxy S23 Ultra už nebude vylepšovať detaily na snímaných záberoch a tie budú oveľa viac autentické (ale aj menej kvalitné).

Samsung Galaxy S23 Ultra úprava fotografií
Zdroj: Samsung Blog

Samsung ešte 15. marca ku celej tejto kauze zverejnil aj blogový príspevok, v ktorom podrobne vysvetľuje, ako to celé funguje.

Firma v ňom nepopiera, že pri záberoch mesiaca používa AI no na druhej strane dopĺňa, že všetko je založené na hĺbkovom učení a nie umelom dopĺňaní textúr skrz špeciálny systém, ktorý je zameraný práve na zábery mesiaca.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Umelá inteligencia sa tu používa predovšetkým na odstránenie zostávajúceho šumu a vylepšenie detailov obrazu. Zariadenie teda nekopíruje a ani nevkladá detaily do fotografie, ktoré jeho objektív nezachytil.

Podobné triky využíva aj Apple v iPhone a nikomu to nevadí

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: SvetApple.sk

Možno, že ste o tom ani nevedeli no podobné technológie využíva aj spoločnosť Apple. Pokiaľ vezmete do ruky iPhone a využijete maximálny 15 – násobný digitálny zoom (na iPhone 14 Pro Max), po tom, čo stlačíte spúšť prejde fotografia veľmi rýchlym procesom, v rámci ktorého sa ešte dodatočne upraví za pomoci umelej inteligencie.

Vidieť to môžete na porovnaní nižšie, o ktoré sme sa postarali v redakcii. Je na ňom krabica džúsu zobrazená počas fotenia (vľavo) a na výslednej fotografií, ktorá bola vylepšená operačným systémom iOS pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku (vpravo).

Úprava kvality fotografie
Zdroj: SvetApple

Dajte nám vedieť do komentára, či sú podľa vás tieto praktiky úpravy záberov zo strany výrobcov mobilných zariadení správne alebo nie. Z nášho pohľadu určite áno, nakoľko laický používateľ dosiahne práve vďaka nim lepšie výsledné zábery.

A koho na konci dňa zaujíma, že nie sú úplne autentické? Na to máme predsa profesionálne fotoaparáty za tisíce eur.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -