Kríza je v plnom prúde a výrobcovia smartfónov to pociťujú na vlastnej koži. Záujem zo strany spotrebiteľov sa medziročne znížil dokopy až o – 9,7 %, čo predstavuje hrozivé straty. Ako ale zistilo IDC, neplatí to pre všetkých.

Apple sa v treťom štvrťroku 2022 zlej situácie na trhu nezľaklo a dokázalo, že si dokáže udržať svoju stabilnú pozíciu druhého najväčšieho výrobcu mobilných zariadení na svete.

- Reklama -

Aby sme to priblížili, v priebehu mesiacov júl, august a september firma predala celkovo 51,9 milióna zariadení, pričom si udržala fantastický 17,2 % trhový podieľ.

Len pre porovnanie, v rovnakom období v roku 2021 dosiahlo Apple predaje 51,1 milióna zariadení a jeho podieľ predstavoval iba 15,3 %. To je jasný dôkaz toho, že Apple si polepšilo až o 1,9 %.

Samsung, Xiaomi, Vivo či Oppo v červených číslach

Najväčším výrobcom mobilných zariadení je stále juhokórejský Samsung, ktorému sa podarilo predať v posledných troch mesiacoch až 64 miliónov kusov smartfónov. Vďaka tomu si drží 21,2 trhový podieľ. Jeho predaje však klesli zo 69,5 milióna kusov, čo predstavuje stratu na úrovni až – 7,8 %.

Podobne je na tom aj čínske Xiaomi, ktoré bolo kedysi adeptom na najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. Neskôr však prišli sankcie zo strany USA (na Čínu) a výrobca začal klesať. Za posledné tri mesiace odoslal zákazníkom 40,5 milióna kusov zariadení a udržal si 13,4 % trhový podieľ. V porovnaní s rokom 2021 išlo o – 8,6 % stratu.

V porovnaní so spoločnosťami Vivo či Oppo to však stále nie je nič. Tieto firmy zaznamenali pokles predajov až na úrovni – 22,1 %, respektíve – 22,3 % čo znamená, že majú veľký problém.

Predaje smartfónov
zdroj: IDC

Celkovo sa v treťom štvrťroku 2022 podarilo predať 301,9 milióna kusov zariadení, čo je o 9,7 % menej, než v rovnakom období v roku 2021. Vtedy výrobcovia rozoslali svojim zákazníkom až 334,2 milióna zariadení. Uvidíme, ako bude situácia pokračovať a či sa Apple dokáže udržať v zelených číslach. Čo si myslíte vy?

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -