Jablkové smartfóny sa už preslávili tým, že patria medzi fotografickú elitu. Pokiaľ chcete niečo, čo kvalitne fotí a nechcete riskovať Andorid, v novom iPhone máte vždy záruku kvality. Používa ho aj znýmy fotožurnalista Christopher Anderson. Ten je vo svete známy predovšetkým pre “magnetické portréty”. Toto je jeho “Shot on iPhone XS” video.

Shot on iPhone XS – Christopher Anderson

Pokiaľ dáte iPhone do ruky obyčajnému človeku, pravdepodobne vás prekvapí ako dokáže s takýmto zariadením zaobchádzať po stránke fotografie. Kvalitný objektív, šošovka a celkové spracovanie sú zárukou perfektnej fotky. Samozrejme, na fotenie treba mať talent aj cit. Pokiaľ ale máte kvalitné príslušenstvo po ruke, dokáže vám veľmi pomôcť. Svoje o tom vie aj fotožurnalista Christopher Anderson. Ten si pripravil v spolupráci s Applom krátky spot do série videí Shot on iPhone XS.

Celé video má jednu zvláštnosť. Apple ho nevydalo na šírku ale na výšku čo môže niekoho iritovať. Dôvod je ale samozrejme jasný. Chce aby ste si ho pozreli priamo na vašom zariadení. Sám Christopher Anderson vám v 3 minútovom videu ukáže ako postupovať pri fotení portrétov a ako dosiahnuť ten najlepší efekt. Ako sám hovorí, treba si dať pozor predovšetkým na svetelné podmienky, pretože dobré svetlo je základom pre kvalitnú fotku.

Pri vytváraní svojich umeleckých fotografií, pri ktorých používa hlavne svoj telefón dbá aj na pozadie a tiež predvída pohyb predmetov, ktoré sa na zábere objavia. Dôležitá je aj vzdialenosť od pozadia či osoby od smartfónu. Pri fotografiách rád experimentuje a využíva rôzne rekvizity ako kľúče, zrkadlá, okuliare, fľaše a podobne…

Postprodukcia

Christopher Anderson vo svojom mini-videu Shot on iPhone XS vysvetľuje tiež to, že fotografie je nutné editovať. Na postprodukciu nepoužíva len drahé nástroje v počítači ale aj tie úplne základné, ktoré ponúka Apple v úprave fotografií. Práve tu si vie individuálne nastaviť napríklad svetlosť, kontrast či intenzitu farieb.

Vytváranie umeleckých fotografii teda nie je jednoduchý proces a aj keď to tak možno nevyzerá vyžaduje si hodiny príprav, fotenie a neskôr hodiny úprav. Každopádne ak výsledok stojí za to a dokáže osloviť bežných ľudí, umelec alebo fotograf si splnil to, čo si dal za cieľ. Čo poviete na fotografie Christophera Andersona? Radi fotíte na váš iPhone zaujímavé zábery? Pochváľte sa v komentároch.

Shot on iPhone XS - Ako ho používa fotožurnalista Christopher Anderson - svetapple.sk
Shot on iPhone XS – Ako ho používa fotožurnalista Christopher Anderson – svetapple.sk

zdroj: macrumors.com

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here