iPhone 12 a 12 Pro prinesie tento rok podporu super-rýchlej 5G siete. Na túto novinku sa mnohí používatelia po celom svete veľmi tešia. No a napriek všetkým benefitom, ktoré so sebou prináša, má aj určité „temné“ stránky. Jednou z nich je aj výdrž batérie.

Smartfóny s 5G môžu mať až o 40% horšiu výdrž batérie!

Dnešné informácie paradoxne nepochádzajú od spoločnosti Apple a ani z jej dodávateľských reťazcov. Postarala sa o ne konkurencia, konkrétne CEO spoločnosti Redmi, Lu Weibing.

Na Čínskej sociálnej sieti zdieľal informácie, ktoré hovoria o veľmi negatívnom dopade 5G na výdrž batérie smartfónu. No a o tom, že nejde vôbec o zanedbateľné čísla, sa presvedčíte sami.

Celý príspevok sa týkal konkrétne zariadenia Redmi K30 Pro, ktoré prišlo na trh len nedávno a podporuje aj 5G. Tento smartfón si vypýta od akumulátora viac energie, ako ostatné modely značky. Dôvody sú pritom dva.

V prvom rade ide o novú, 8-generáciu procesorov, od spoločnosti Qualcomm. Tieto čipy sú špecifické tým, že dokážu priniesť práve podporu 5G, avšak zároveň majú o zhruba 20% vyššiu spotrebu, ako predošlá, 7. generácia.

Smartfóny s 5G môžu mať až o 40% horšiu výdrž batérie!

Druhým dôvodom, je potom využívanie 5G siete v praxi. To je podľa Lu Weibing asi o 20% náročnejšie (na batériu), ako používanie klasického 4G. Najhoršia je informácia, že tieto čísla (percentá) sa sčítavajú.

Inými slovami má smartfón Redmi K30 Pro zhruba o 40% horšiu výdrž pri používaní 5G, ako by mal pri 4G. Samozrejme, v tomto prípade sa nejedná o iPhone, takže to niekto nemusí považovať za relevantné. Na druhej strane ale asi nikto nemôže očakávať, že to v prípade jablkového smartfónu bude iné.

Redmi tento problém vyriešilo celkom sofistikovaným spôsobom a svojmu novému smartfónu pridalo až 4 700mAh akumulátor. Hoci je teda spotreba výrazne väčšia, výdrž by mala ostať na úrovni aspoň jedného dňa. Samozrejme, aj tu sa platí daň v podobe hrubšieho rámu a väčšej váhy zariadenia. Vždy je ale potrebné urobiť nejaký kompromis. Čo si o tom myslíte vy?

Smartfóny s 5G môžu mať až o 40% horšiu výdrž batérie!
Smartfóny s 5G môžu mať až o 40% horšiu výdrž batérie!
Prečítajte si tiež  Apple Watch budú môcť detekovať panický záchvat.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.