St, 21.02.2024
Úvod Zariadenia iPhone/iPad Spikli sa všetci proti Apple? iPhone s USB-C nebude povinný len v...

Spikli sa všetci proti Apple? iPhone s USB-C nebude povinný len v Európe

Tiež sa vám zdá zavedenie USB-C konektora do iPhonu trochu násilné? Nie ste sami. Napriek tomu sa však ďalšia vláda mimo EÚ rozhodla, že tento nápad podporí. Vraj to zníži negatívny dopad na životné prostredie.

Európska únia začala v poslednom období vykonávať zmeny, ktoré môžu niektorým fanúšikom spoločnosti Apple pripomínať akési spiknutie. Jedným z príkladov je nutnosť využívať koncovku USB-C na miesto Lightning v iPhone a ďalších produktoch, čo by malo znížiť množstvo vyprodukovaného elektronického odpadu. Toto nové nariadenie je už schválené a do platnosti vstúpi v roku 2024. Téme sa venoval portál Bussiness-Standard.

Hoci sa vám to môže zdať na prvý pohľad absolútne šialené a nezmyselné, podobný nápad sa začína okrem Európskej únie objavil v ďalšej svetovej veľmoci. Zákonodarcovia majú rovnaké argumenty.

Reč je konkrétne o Indii, kde spoločnosť Apple v súčasnosti presúva mnohé svoje dodávateľské reťazce. Dokonca už o tom stihla rozhodnúť aj tamojšia vláda, pričom nová zmena bude platná od marca 2025. Dovtedy sa musí spoločnosť Apple (a mnohí ďalší výrobcovia) prispôsobiť.

Indická vláda o tejto zmene jednala s veľkými firmami. Novinku oznámila cez Twitter

Kábel a nabíjací adaptér s portom Lightning na USB-C
Zdroj: TechSpot

Ako píše Gizmochina, predtým, než sa indický vládny úrad spravujúci normy rozhodol ohlásiť novú, pomerne nečakanú zmenu cez platformu Twitter, ku stolu si prizval viacero spoločností z technologického priemyslu, s ktorými diskutoval o možnosti a dôležitosti zavedenia tohto nového jednotného štandardu pre všetky mobilné zariadenia.

Kompetentní mali riešiť aj dostupnosť samotného štandardu, či možné problémy s výrobou v rámci súčasných globálnych dodávateľských reťazcov. Keď totiž všetci budú zrazu potrebovať USB-C, môže sa stať, že ho výrobcovia nebudú schopné dodávať v tak veľkom množstve.

A hoci netušíme, či bola ku jednaniam privolaná aj spoločnosť Apple, ktorej sa táto zmena dotýka azda najviac, ak sa tak aj stalo, jej zástupcovia určite so zavedením USB-C nesúhlasili. Na štandarde Lightning totiž Apple zarába milióny dolárov ročne.

USB-C by mohlo priniesť menšie množstvo elektronického odpadu 

USB-C Lightning káble
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa

Odôvodnenie zavedenia jednotného štandardu USB-C pre všetky smartfóny v Indii je vlastne rovnaké, ako v Európskej únii. Politici sa domnievajú, že keď bude mať každé zariadenie jednotný nabíjací kábel, ich počet v domácnostiach sa môže výrazne zredukovať, s čím súvisí aj zníženie množstva elektronického odpadu.

Pravdepodobne to teda celé smeruje ku tomu, že v balení nových smartfónov už nenájdeme slúchadlá, adaptéry a dokonca ani káble. Všetko príslušenstvo si budeme musieť zaobstarať dodatočne.

Je to podľa vás správna cesta? Dajte nám vedieť do komentára svoj názor.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -