Ukradnúť iPhone je vo všeobecnosti dosť náročné. Nehovoríme teraz o spôsobe, akým vám ho lúpežník vytiahne z vrecka ale skôr o tom, že ak máte ako používateľ nastavené silné heslo a službu „Find My„, do budúcnosti to znemožňuje predaj zariadenia ďalšej osobe, pretože zariadenie nie je možné používať.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo väčšina týchto produktov končí niekde v dielni kde sa rozoberú a následne rozpredajú na náhradné diely. Je to podobný biznis ako pri automobiloch.
Späť však k téme. Po krádeži iPhonu nestačí zariadenie resetovať a vymeniť SIM kartu aby vás už nikto nevystopoval tak ako pri niektorých lacnejších Androidoch (hoci sa to stále dá aj cez IMEI).
Na opätovnú aktiváciu iPhonu do výrobných nastavení potrebujú zlodeji poznať prístupové údaje do Apple ID jeho majiteľa. Podvodníci žiaľ už našli rafinovaný spôsob ako sa ku ním dostať behom niekoľkých sekúnd.
Phishingové útoky pri krádeži iPhonu sa objavujú po celom svete
Akonáhle vám zlodej ukradne iPhone, teoreticky sa vás môže pokúsiť oklamať spôsobom, ktorý si ani nevšimnete. Na všetko mu stačí poznať vaše telefónne číslo, ktoré zistí zo SIM karty alebo telefónne číslo prípadne e-mail, ktorý máte v Apple ID nastavený pre prípad straty/nálezu zariadenia.
Následne zlodej pošle obeti správu v podobe phishingového útoku, v ktorej sa nachádza napríklad text „Váš stratený iPhone 12 Pro Silver bol nájdený a dočasne zapnutý„.
Nakoľko táto informácia pôsobí, ako by pochádzala priamo od Apple, naivný majiteľ nemá problém s dôverou a klikne na falošné hypertextové prepojenie s textom „Zobraziť polohu„.
Pre zobrazenie ďalších informácii však musí zadať do formulára svoj používateľský e-mail a heslo, ktorý ale v skutočnosti odošle útočníkom a tí ho využijú na prihlásenie sa do Apple ID.
Následne už stačí zariadenie iba odparovať a zlodej v podstate vyhral pretože telefón je po vyresetovaní ako nový a budúci majiteľ prakticky nemá šancu spoznať, že bol predtým kradnutý.
Obeť môže na druhej po zadaní svojich osobných údajov vidieť falošnú mapu s „presnou polohou“ zariadenia, ktorá je však poväčšine iba obrázkom – nie je interaktívna.
No a ak nestihne reagovať dostatočne rýchlo (podvodníci sú v týchto situáciách v zásade vždy rýchlejší) je skoro isté, že sa so svojim zariadením môže navždy rozlúčiť.
Ako sa voči tomuto podvodu brániť
V prvom rade si dávajte pozor na čo vlastne klikáte. Nie každý odkaz na internete je skutočný a pokiaľ máte čo i len najmenšie podozrenie, hoci ste rozrušení a nepozorní, určite do vyskakovacieho okna nezadávajte svoje prihlasovacie meno a heslo.
Namiesto toho sa spoliehajte na oficiálne stránky Apple, kde máte istotu, že vás nikto takýmto podvodným spôsobom neokradne.
Odporúčame si tiež aktivovať dvojfaktorovú autentifikáciu, ktorá vám zabezpečí, že aj keď by zlodeji získali prístupové meno a heslo ku vášmu Apple ID, potrebovali by ešte jedno odomknuté zariadenie aby sa doň dostali. Je to spätná kontrola, ktorá je pri podobných phishingových útokoch veľmi efektívna.
No a na záver platí staré známe pravidlo, že pokiaľ vám odcudzia mobilné zariadenie alebo čokoľvek iné, nahláste to na polícii. Takisto urobte aj v prípade, keď sa vás snaží útočník kontaktovať skrz phishingový útok. Pokiaľ je to amatér a nedáva si pozor, policajtov ľahko privedie na stopu, pomocou ktorej ho budú môcť vypátrať.
Dajte nám vedieť do komentára či ste sa s niečím podobným stretli aj vy.