Apple urobilo odvážny krok. Do balenia iPhonu prestalo dodávať 20/5W nabíjacie adaptéry a takisto slúchadlá EarPods. Ako sa však ukázalo, nie všade je to možné. Vo Francúzsku narazil veľkolepý plán na legislatívne problémy. Ak vás zaujímalo ako vyzerá balenie, tu je odpoveď.

iPhone vo Francúzsku len so slúchadlami EarPods

Nové krabičky iPhonov výrazne schudli. Absencia EarPods a 20W nabíjacieho adaptéra je pochopiteľne cítiť. Okrem rozmerov sa znížila aj hmotnosť. Transport je teda omnoho ekologickejší a životné prostredie trpí menším množstvom elektronického odpadu.

Táto myšlienka sa dotkla celého sveta s výnimkou Francúzska. Aj keď iPhone nemusí mať v krabici 20W adaptér, zo zákona musí obsahovať káblové slúchadlá EarPods. Je to kvôli ochrane detí do 14 rokov pred elektromagnetickým žiarením. Legislatíva sa odvoláva na fakt, že momentálne nie sú známe riziká, ktoré takéto žiarenie spôsobuje vyvíjajúcemu sa mozgu.

Bezprostredne po zistení tejto informácie nás zaujímalo, ako Apple zvládne výnimočnú situáciu. Francúzsko je dosť veľká krajina a tak mohlo vyrábať špeciálne krabice v štandardných rozmeroch. To sa ale nestalo. Namiesto toho vzniklo unikátne balenie s EarPods, do ktorého sa len vloží tenká krabica pre iPhone a celé sa to predáva ako jeden kus.

Týka sa to všetkých modelov v aktuálnej ponuke (iPhone XR, iPhone 11, iPhone SE, iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max). Apple teda celý problém vyriešilo s chladnou hlavou a dá sa povedať, že aj veľmi jednoducho.

Z nášho pohľadu ide o praktické, no menej elegantné riešenie. Takisto by sme mohli uvažovať nad tým, či takýmto spôsobom nevzniká ešte väčšie množstvo zbytočného odpadu (celá kartónová krabica navyše).

Celosvetová iniciatíva ale presahuje Francúzsko a aj keď v tejto krajine čiastočne zlyhala, zvyšok sveta si musí zvykať na balenia (takmer) bez príslušenstva. Ako sa na to pozeráte vy? Napíšte nám do komentára.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 je rekordne lacný. Na Slovensku ide stále o obľúbený model a rozumnú voľbu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.