Jeden z dôvodov, prečo si ľudia zvyknú kupovať iPhone je ten, že im dlho vydrží a bude dostávať dlhoročné aktualizácie operačného systému iOS. Ako často ho však v skutočnosti menia za novší model? Tieto dáta odhalila spoločnosť CIRP vo svojom najnovšom prieskume. Z jeho výsledkov budete prekvapení.

Odborníci sa zamerali na to, ako často rôzne vekové skupiny vymieňajú svoje iOS zariadenia za novšie generácie. Vo výsledku dospeli ku zaujímavému záveru. Najdlhšie si svoje iPhony nechávajú tí, u ktorých je predpoklad, že zarábajú viac. Naopak, telefóny s operačným systémom iOS za novšie modely častejšie inovujú mladí, hoci sa predpokladá, že ich príjem je nižší.

Výskum od CIRP analyzoval rôzne vekové skupiny od 18 do 65 a viac rokov, pričom sa zameriaval na šesť kategórií používateľov. Pozoroval tiež, ako často tieto osoby menia svoje zariadenia za nové kusy v priebehu 1 až 3 a viac rokov.

Až 13 % opýtaných mení svoje iPhony častejšie, ako raz za rok

iphone 12 mini vs iPhone SE 2
Zdroj: Unsplash / TechieTech Tech

Výsledky odhalili, že až 13 % používateľov vo vekových skupinách 18-24 a 35-44 mení svoje smartfóny častejšie, ako raz za rok.

Najmenej často to potom robia osoby vo veku 55-64 rokov, pri ktorých bolo zaznamenané len 1 %.

Rovnako sa ukázalo, že absolútne najdlhšie si svoj iPhone nechávajú osoby staršie, ako 65 rokov. Až 65 % z nich používa jeden iPhone dlhšie, ako tri roky.

Väčšina ľudí mení iPhone raz za 1 – 3 roky 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: YouTube / Matthew Moniz / HowToMen (úprava redakcie)

Väčšina skúmaných osôb vymieňala svoje staré zariadenia za nové kusy v rozmedzí od 1-3 rokov, takže si zďaleka nedokážu užiť dlhotrvajúcu softvérovú podporu iOS, ktorá môže dosahovať pokojne aj šesť rokov.

Na druhej strane, minimálne 21 % ľudí (25-34 rokov) vlastnilo nový iPhone dlhšie ako 3 a viac rokov. A to nie je zanedbateľné číslo.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Dáta teda potvrdzujú, že mladší ľudia majú tendenciu vymieňať svoje mobilné zariadenia častejšie, ako tí starší, no zároveň obrovské množstvo ľudí funguje s iPhonmi, ktoré boli predstavené v roku 2020, alebo skôr ešte aj dnes.

Oplatí sa Applu robiť veľké aktualizácie pre staré iPhony? 

Veľké aktualizácie operačných systémov, ktoré je napríklad v roku 2023 stále možné nainštalovať na iPhone X z roku 2017 určite zmysel dávajú. Veď keby to tak nebolo, Apple by sa na ne dávno vykašľalo. Na svete je ale množstvo ľudí, ktorí vlastnia staršie modely a sú s nimi dlhodobo spokojní.

Prečítajte si tiež  Apple má ďalší problém s iPhonom 12. Týka sa SMS správ.

Dajte nám vedieť do komentára, ako často meníte svoj iPhone za nový kus vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Ako často meníš svoj iphone
Zdroj: CIRP

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -