Prvé iPady Pro už dorazili ku svojim zákazníkom a my sa tak môžeme pozrieť na to, ako funguje revolučná technológia LiDAR, ktorá je absolútnou pýchou tohto produktu. Je to niečo, čo sme ešte v podstate nevideli, ani u konkurenčných výrobcov. Apple v tomto smere udáva trendy. Pozrite si prvé videá zo skenovania priestoru.

Takto fascinujúco funguje LiDAR skener v iPade Pro 2020.

Nový iPad Pro by mal byť vďaka tejto vychytávke najlepším AR zariadením na svete. Minimálne tak tvrdí Apple a my nemáme absolútne žiaden dôvod tomu neveriť. LiDAR má omnoho lepšie vlastnosti, ako klasický ToF senzor, ktorý používa napríklad aj konkurencia. Jablkový tablet je teda vďaka tomu oveľa schopnejší a hlavne presnejší.

Dokáže naozaj vierohodne zmapovať celý priestor a neprekážajú mu v tom ani rôzne predmety ako skrine, stoly, stoličky, batohy a podobne… Už teraz v ňom vidíme obrovský potenciál nielen pri použití v hrách, ale aj pri tvorbe interiérového dizajnu a podobne. Hoci je technológia zmenšená do rozmerov šošovky fotoaparátu a limitovaná hrúbkou tabletu (5,9 mm), v miestnosti, ktorá nemá na dĺžku viac ako cca. 5 metrov, nemá absolútne žiaden problém.

Apple A12Z je len premenovaný procesor A12X.
Takto fascinujúco funguje LiDAR skener v iPade Pro 2020.

Klasické LiDAR skenery, ktoré používa napríklad aj NASA, pri misiách spojených s pristávaním na Marse sú oveľa väčšie. Na druhej strane ale treba povedať, že zmapovať vedia podstatne viac a určite aj o niečo presnejšie. Tento fakt nás ale pri iPade Pro 2020 v podstate nezaujíma, pretože je len veľmi malá pravdepodobnosť, že tu budete LiDAR používať v priestoroch, ktoré sú nad jeho limit.

Na záver si na videách nižšie ešte všimnite, ako rýchlo dokáže táto technológia pracovať. Samozrejme nie je to úplne „okamžitý proces“. Fascinuje nás ale to, že ide možno len o zlomok sekundy kým naskenuje nejakú časť priestoru. Uvidíme, ako sa podarí LiDAR zakomponovať do appiek samotným vývojárom. Podľa nás má obrovské možnosti a konkurencia ho začne veľmi rýchlo kopírovať!

https://www.youtube.com/watch?v=wjma8VhBKkA
Prečítajte si tiež  Začiatkom budúceho roka prídu 3 nové iPady
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.