V poslednej dobe sa pomerne veľa hovorilo o tom, že spoločnosť Apple predstaví úplne nový iPad Pro. Predošlá generácia bola na trhu pomerne dlho a tak potrebovala medzigeneračnú obmenu. Pomerne nečakane, sme sa jej dočkali práve dnes. Pozrite sa na to, čo ponúka!

Apple práve predstavilo nový iPad Pro.

Po roku a pol sme sa konečne dočkali nového iPadu Pro, ktorý je, ako ináč, opäť fantastický! Spoločnosť Apple tu urobila kopec práce a ponúkla technológie, ktoré ho o trochu viac približujú k MacBooku.

Z prednej strany síce rozdiel nezbadáte, no vzadu si hneď na prvý pohľad všimnete odlišný tvar priestoru, určený pre fotoaparáty. Prvá veľká vizuálna zmena je v tomto prípade tá, že je ich tu viac a navyše sa tu nachádza aj nová technológia. Začnime však postupne.

Apple toto zariadenie prezentuje ako nový iPad, ktorý však budete môcť využívať aj ako počítač. V podstate to už vedela aj predošlá generácia, ale v tomto prípade sa produkt posunul ešte ďalej.

ipad Pro 2020
Nová Magic Keyboard s trackpadom – svetapple.sk

Firma okrem iPadu predstavila aj úplne novú Magic Keyboard, ktorá má revolučný systém otvárania a nastavovania „obrazovky“ (teda iPadu). Okrem toho je prvýkrát jej súčasťou aj trackpad a posvietenie kláves. Nedávno sme o tomto kroku informovali v úniku.

Nakoľko už operačný systém iPadOS 13 podporuje kurzor myši, hodnotíme to, ako fantastický krok vpred. Nový iPad Pro je vlastne takým hybridným zariadením, medzi kvalitným a výkonným laptopom, no a zároveň plnohodnotným tabletom. Samostatná Magic keyboard bude dostupná v máji.

Lacnejšia verzia pre 11″ bude stáť 299$ a drahšia verzia pre 12,9″ zase 349$. Nepôjde teda ani zďaleka o lacný špás. Na podobnej sume (329$) začína napríklad základný iPad 10,2″.

ipad pro 2020
Z iPadu sa stal tak trochu MacBook – svetapple.sk

O výkon sa stará nový procesor Apple A12Z. Poraziť má väčšinu počítačových čipov.

Pod kapotou nového iPadu nájdeme vynovený procesor A12, ku ktorému sa pridalo písmeno Z. Predošlá generácia mala čip s označením A12X.

Ťažko povedať, prečo sa tu Apple nerozhodlo zakomponovať už Apple A13 Bionic. Každopádne veríme tomu, že na to mali inžinieri dobré dôvody. iPad Pro je špičkové zariadenie a na výkone by tu určite nikto úmyselne nešetril. Čo sa týka technických dát, tak zatiaľ veľa informácií nemáme, dozvieme sa ich až časom.

Známa informácia je ale napríklad, že A12Z má byť výkonnejší ako väčšina procesorov v klasických počítačoch. Jeho základ je vystavaný na štandardnej, 64-bitovej architektúre a okrem ProMotion koprocesora M12, poskytne aj 8-jadrovú GPU.

Prečítajte si tiež  Apple použije 3nm procesory už na budúci rok. Dostanú ich iPady

Novinka by vďaka tomu mala bez problémov zvládnuť všetky náročné procesy, ako aj hry, či grafické programy. Na to je koniec-koncov aj určená. Čo sa týka operačnej pamäte RAM, tak tu sme sa dočkali miernehosklamania. Novinka má k dispozícii 6GB RAM, pre všetky pamäťové v oboch prevedeniach.

Je to síce pokrok oproti predošlej generácii, kedy mal iPad Pro štandardne 4GB s tým, že pri 1TB verzii ste dostali 6GB RAM. Na druhú stranu ale takúto RAM považujeme za nedostatočnú a chcelo by to väčší upgrade.

ipad pro 2020
Nový iPad Pro je tak ako vždy, extrémne výkonný – svetapple.sk

Čo sa týka verzií, Apple nový iPad Pro predstavilo s 11″ a 12,9″ uhlopriečkou. Obe budú ponúkať 4 pamäťove varianty. Pre najmenej náročných to bude 128 GB, potom 256 GB, 512 GB a na záver až 1 TB! Samozrejmosťou bude aj Cellular. Nabíjanie bude zabezpečovať opäť USB-C kábel a v balení nájdeme 18W adaptér (tak ako v iPhone 11 Pro). Novinka by mala ponúkať okolo 9-10 hodín práce, na jedno plné nabitie.

Nový iPad Pro má nádherný displej tak ako vždy.

Apple je vo svete už známe tým, že si pri svojich výrobkoch dáva špeciálne záležať na kvalite displejov. V tomto prípade bude k dispozícii opäť OLED zobrazovacia jednotka, ktorá ponúkne nádherné a presné farby. To ocenia najmä profesionálni používatelia.

Okrem toho bude k dispozícii aj Pro Motion, teda obnovovacia frekvencia 120 Hz či jas na úrovni 600 nitov. Apple uvádza, že povrchová úprava bude mimoriadne odolná voči odrazom (napríklad na slnku) a displej bude disponovať aj štandardnými technológiami, ako True Tone. V neposlednom rade by sme mali povedať, že pracuje s P3 farebným spektrom.

ipad pro 2020
Apple práve predstavilo nový iPad Pro. Je z neho skoro počítač!

Pokiaľ si vyberiete menšiu, 11″ verziu, dostanete rozlíšenie 2388×1668 pixelov (264 ppi). Väčší, 12,9″ model potom ponúka rozlíšenie 2732×2048 pixelov (264 ppi). Hustota je teda veľmi príjemná a určite nám nebude ťahať oči na jednotlivé body (pixely).

Pri iPade Pro je displej kľúčový ovládací prvok. To znamená, že musí byť absolútne dokonalý. Zo skúseností, s predošlou generáciou už tak nejako vieme, že aj je. Práca na ňom je zážitok a pri verzii pre rok 2020, to nebude ináč.

LiDAR skener na zadnej strane!

Určite vám dáme za pravdu, ak vás zatiaľ novinky, týkajúce sa iPadu Pro 2020 až tak moc neprekvapili. Okrem širšieho zamerania aj na používateľov počítačov vlastne neponúkol dokopy nič „extra“ nové. Tu sme sa ale dostali k novinke, ktorú nemá ešte žiadne iné iOS zariadenie. Dočkáme sa jej až v iPhone 12 Pro a 12 Pro Max.

Prečítajte si tiež  Film: "Le Mans '66 - Ford v Ferrari" je dostupný na HBO GO.

Áno je to LiDAR skener na zadnej strane. Pomocou tohto elementu bude novinka schopná snímať priestor v 3D a následne umožní používateľovi pomocou dodatočných appiek, s týmto priestorom pracovať.

ipad pro lidar 2020
Apple práve predstavilo nový iPad Pro. Je z neho skoro počítač!

Ide vlastne o (už dávnejšie spomínaný) ToF senzor, ktorý meria, ako dlho sa vracia svetlo, ktoré je vyslané a následne odrazené od predmetov. Pre niekoho je to možno trošku sci-fi, čomu sa vôbec nečudujeme.

Takúto technológiu nájdeme dnes v mobilných zariadeniach len pri veľmi málo výrobcoch. Konštatovať môžeme aj to, že Apple patrí medzi prvých na trhu. Túto technológiu používa napríklad aj NASA pri pripravovaných misiách pristávania na Mars. Teraz sa však dokázala zmenšiť tak, že sa vtesnala do „tenučičkého“ tela (5,9 mm) iPadu Pro.

ipad pro lidar 2020
iPad Pro bude ako vyšitý do rozšírenej reality – svetapple.sk

Apple tvrdí, že jeho nový tablet je vôbec najlepšie zariadenie, určené pre rozšírenú realitu. Používatelia sa tu budú môcť hodiny zabávať prostredníctvom AR hier a pracovať s rozšírenou realitou aj v práci.

Je to skrátka niečo, čo nám otvára možnosti, ktoré sme doposiaľ nemali ako prebádať a to je dobré. Apple nám už poskytlo aj video, ktoré prezentuje túto technológiu. Nájdete ho spolu s podrobnejším popisom ohľadom LiDAR skeneru na tomto odkaze.

https://www.youtube.com/watch?v=09_QxCcBEyU

2 šošovky vzadu, 1 vpredu.

Samozrejme, že aj v celkovom kamerovom systéme nastala zmena. Nie sú tu síce 3 kamery vzadu tak, ako sa pôvodne predpokladalo, ale dve. Základný, širokouhlý objektív má rozlíšenie 12MP a clonu  ƒ/1.8 aperture. Okrem neho je tu ale aj ultraširokouhlý objektív, ktorý však nie je celkom rovnaký, ako v iPhone 11 a 11 Pro.

Jeho rozlíšenie je menšie a to 10MP (oproti 12MP). Na druhú stranu má ale širší záber, a to až 125° (oproti 120°). Dvojitá kamera priamo spolupracuje s LiDAR skenerom. Aj preto sú tu určité odlišnosti.

Tablet dokáže poskytnúť 2x optický zoom a 5x digitálny zoom. Stále je to síce iba iPad, ale ak budete chcieť niečo odfotiť, kvalita bude na veľmi vysokej úrovni. Vpredu sa nachádza 7MP TrueDepth Camera, ktorá slúži aj pre Face ID. Žiadne veľké zmeny sa tu teda neodohrali…

ipad pro lidar 2020
Dve šošovky ponúkajú mimoriadnu kvalitu záberov – svetapple.sk

Čo sa týka videa, iPad Pro 2020 dokáže natáčať 4K pri 24 fps, 30 fps a 60 fps so širokouhlým objektívom, no a potom 60 fps s ultraširokouhlým objektívom. K dispozícii je aj kvalitná stabilizácia a tiež možnosť fotiť v rozlíšení 8MP (pri natáčaní 4K videa).

Cena a dostupnosť

Ako už asi tušíte, nakoľko ide o mimoriadne prémiový tablet, nebude to práve lacný špás. Apple už zverejnilo aj cenu, ktorá isto nepoteší. Základný, 11″ 128 GB model môžete kúpiť od 879€ a 12,9″ 128 GB model od 1099€. Ceny sme získali z nemeckého Apple Online Store. Poväčšine bývajú rovnaké (alebo s minimálnym rozdielom), ako na Slovensku.

Prečítajte si tiež  Render iPadu mini tretej generácie!

Nevieme, ako to je presne s dostupnosťou u nás, ale ak si nový iPad kúpite v krajine, kde je Apple Online Store do 17:00 (dnes), už zajtra by vám ho mohol doviesť kuriér, priamo domov. Na výber máte z dvoch farebných prevedení a to „Space Gray“ a „Silver“. Čo sa týka jednotlivých cien, zoradili sme ich pod týmto textom. Tak čo, idete do toho?

iPad Pro 11″

 • iPad Pro 11″ (128 GB) – 879€
 • iPad Pro 11″ (256 GB) – 989€
 • iPad Pro 11″ (512 GB) – 1 209€
 • iPad Pro 11″ (1 TB) – 1 429€
 • iPad Pro 11″ + cellular (128 GB) – 1 049€
 • iPad Pro 11″ + cellular (256 GB) – 1 159€
 • iPad Pro 11″ + cellular (512 GB) – 1 379€
 • iPad Pro 11″ + cellular (1 TB) – 1 599€

iPad Pro 12,9″

 • iPad Pro 12,9″ (128 GB) – 1 099€
 • iPad Pro 12,9″ (256 GB) – 1 209€
 • iPad Pro 12,9″ (512 GB) – 1 429€
 • iPad Pro 12,9″ (1 TB) – 1 649€
 • iPad Pro 12,9″ + cellular (128 GB) – 1 269€
 • iPad Pro 12,9″ + cellular (256 GB) – 1 379€
 • iPad Pro 12,9″ + cellular (512 GB) – 1 599€
 • iPad Pro 12,9″ + cellular (1 TB) – 1 819€
Apple práve predstavilo nový iPad Pro. Je z neho skoro počítač!
Apple práve predstavilo nový iPad Pro. Je z neho skoro počítač!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.