S príchodom operačného systému iOS 18 spoločnosť Apple predstavila aj novú funkciu Správy cez satelit, ktorá umožňuje používateľom iPhonov komunikovať aj mimo dosahu mobilných a Wi-Fi sietí. Táto funkcia sa stáva dostupnou na iPhone 14 a novších modeloch, pričom spočiatku bude uvedená iba v Spojených štátoch. Neskôr by sa mala rozšíriť ďalej do sveta.

Najdôležitejšie: Keď sa váš iPhone ocitne mimo dosahu mobilnej siete, na jeho displeji sa zobrazí pop-up okno, ktoré poskytuje rýchly prístup k všetkým dostupným satelitným službám vrátane Núdzového SOS, Cestnej asistencie, funkcie Find My a po novom aj Správ. Táto funkcia je prístupná priamo z aplikácie Správy, kde vás iOS navádza na zameranie sa na dostupný satelit.

Správy posielané cez iMessage sú cez satelit end-to-end šifrované, čo zaručuje vysokú úroveň zabezpečenia. SMS správy majú určité obmedzenia, hlavne kvôli množstvu promočných a automatizovaných správ.

Zaujímavé je, že núdzové kontakty a určení členovia rodiny vás môžu týmto spôsobom kontaktovať kedykoľvek. Ostatným kontaktom je potrebné najskôr poslať SMS správu cez satelit, a až potom dostanú možnosť na odpoveď.

A čo RCS či cena správ cez satelit?  

iOS 18 satelit
Zdroj: Dall-e / Apple

Hoci iOS 18 prinesie podporu Rich Communication Services (RCS), táto funkcia zatiaľ nebude fungovať cez satelitné pripojenie, pretože protokol RCS nie je optimalizovaný na malé dátové prenosy cez satelit.

Apple plánuje rozšíriť túto službu aj do ďalších krajín a časom za ňu začať účtovať poplatky. To koľko bude komunikácia cez satelit stáť a kedy bude na Slovensku je zatiaľ otázne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Vizualizácia ukazuje, ako by mohol vyzerať iPhone SE 2. Bude kombináciou iPhonu 8 a 11.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -