Dlhé mesiace čakania sú na konci. Spoločnosť Apple len pred malou chvíľou predstavila ďalšiu veľkú aktualizáciu operačného systému iOS 18, ktorá nám svojimi novinkami a vylepšeniami vyčarila úsmev na tvári. Do zariadenia pribudli aj zaujímavé prvky či funkcie, ktoré nám zjednodušia život. 

Technologický gigant sa v rámci iOS 18 zameral na lepšiu stabilitu, rýchlosť a energetickú úspornosť. Okrem iného predviedol i množstvo zaujímavých noviniek, vďaka ktorým budú naše iPhony o poznanie šikovnejšie a hlavne sa budú dať oveľa viac prispôsobovať.

iOS 18 skrátka posúva hranice toho, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí a pravdepodobne ide o jednu z najvýznamnejších aktualizácii v histórii iPhonu.

iOS 18 prináša revolúciu pre domovskú obrazovku 

Spoločnosť Apple po prvýkrát v histórii umožní používateľom premiestňovať aplikácie ľubovoľne po domovskej ploche, vďaka čomu ich ikony už nie sú limitované na dopredu stanovenú šablónu, v rámci ktorej sa apky vždy ukladali z ľavého horného rohu smerom dole.

Oceníte to napríklad vtedy, keď si budete chcieť nastaviť svoje obľúbené pozadie psíka, no zároveň nebudete chcieť, aby mu apky prekrývali tvár.

Screenshot

Ďalším vylepšením je vylepšený Dark Mode. Tmavý režim sa po novom nevzťahuje len na používateľské rozhranie, ale aj priamo na aplikácie. Pokiaľ ho aktivujete, ich farba stmavne, aby vám príliš nesvietili do očí.

Navyše, v iOS 18 si dokonca môžete meniť farbu jednotlivých ikoniek aplikácií presne podľa svojich preferencií. Zatiaľ však nie je celkom jasné, ako na tom bude softvér od vývojárov tretích strán.

Screenshot

Ovládacie centrum už nikdy nebude ako predtým 

Spoločnosť Apple v iOS 18 mierne upravila dizajn ovládacieho centra. Použila tu niektoré okrúhle ikony, no to pochopiteľne nie je najväčšia inovácia.

Po novom je totiž jeho funkčnosť rozšírená a ponúka funkciu scrollovania, vďaka čomu si sem môžete pridať viacero obrazoviek / stránok, ku ktorým budete potrebovať rýchly prístup. Ide napríklad o ovládanie Apple Music, alebo aplikácie Domov.

V iOS 18 si môžete zamknúť akúkoľvek apku

Apple v iOS 18 zásadne zapracoval na bezpečnosti. Po novom si môžete zamknúť akúkoľvek aplikáciu v rámci systému na Face ID, Touch ID alebo kód. Rovnako pribudla aj praktická možnosť skryť túto apku do tajného priečinka.

Jej existencia zmizne aj z vyhľadávania, takže sa týmto spôsobom nebude zobrazovať a takisto sa nebudú zobrazovať ani žiadne dáta, ktoré sú jej súčasťou. Zároveň si používatelia budú môcť nastaviť, ktorá apka uvidí ich kontakty, príslušenstvo a podobne.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 je predajný hit aj osem mesiacov po predstavení. Úspech zažíva v mimoriadne ťažkých časoch

Aplikácia Správy predbehla WhatsApp či Messenger. Polepšil si aj Mail

Screenshot

Nové funkcie v aplikácii Správy prinášajú farebné Tapbacks, ktoré si môžete prispôsobiť podľa seba. Možnosť naplánovať odoslanie správy na konkrétny čas je teraz taktiež k dispozícii. Formátovanie textu umožňuje hrubé, šikmé či podčiarknuté písmo. Nové textové efekty možno aplikovať aj na jednotlivé časti správy.

Obrovskou revolúciou je aj to, že iPhone 14 a novšie modely podporujú odosielanie správ cez satelit vrátane SMS, ktoré sú end-to-end šifrované. Sme zvedaví, ako to bude fungovať v praxi. Apple tiež v iOS 18 potvrdil podporu RCS. Vďaka tomu sa zjednoduší komunikácia medzi iOS a Android zariadeniami.

Nový iOS 18 od Apple prináša vylepšenia aj v kategorizácii e-mailov na Primárne, Transakcie, Aktualizácie, Promo akcie a Všetky e-maily. Navyše, e-maily o konkrétnych témach, napríklad lety, sa zoskupujú do jedného vlákna pre lepšiu prehľadnosť.

Mapy na iPhone si požičali vychytávku z Apple Watch Ultra 

Topografická mapa na Apple Watch Ultra
Zdroj: Macrumors

Spoločnosť Apple do iPhonu prinesie spolu s iOS 18 aj nové topografické mapy s turistickými chodníkmi, ktoré môžete poznať z operačného systému watchOS a inteligentných hodiniek Apple Watch Ultra.

Topografické mapy budú navyše dostupné aj offline, avšak na začiatku budú dostupné len v USA. Neskôr sa zrejme dostanú aj ďalej do sveta…

iOS 18 prináša na iPhone herný režim 

Screenshot

Pokiaľ sa na svojom iPhone radi zabávate a hráte hry, máme pre vás fantastickú správu. Apple v operačnom systéme iOS 18 použil aj špeciálny herný režim, ktorý minimalizuje činnosti na pozadí pre efektívne využitie výkonu. Takisto zlepšuje podporu AirPods či rôznych herných ovládačov.

Najväčšia zmena pre aplikáciu fotky v histórii iPhonu 

Screenshot

Apple nám ukázal najväčší redizajn aplikácie Fotky v histórii. Fotogaléria má nový vzhľad s jedným pohľadom, kde pod galériou fotiek nájdete ďalšie možnosti.

Jednoducho si tu budete môcť meniť dni, mesiace či roky. Novinkou sú Collections (Kolekcie), ktoré automaticky triedia fotky podľa tém a odstraňujú screenshoty a bločky, aby vám v galérii zostali len fotografie. Kolekcie si budete môcť samozrejme zdieľať medzi svojimi priateľmi.

V aplikácii Fotky pribudla aj nová možnosť potiahnutia doprava, ktorá vás premiestni na vaše obľúbené a odporúčané albumy. Menia sa na každodennej báze.

Zdroj: Apple

Na aké zariadenia si môžem iOS 18 nainštalovať?

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Aj keď sme pôvodne očakávali, že Apple s príchodom operačného systému iOS 18 zásadne okreše podporu starších iPhonov, technologický gigant z Cupertina nás v tomto smere veľmi príjemne prekvapil. Operačný systém si totiž môžete nainštalovať na tie isté modely, ako minuloročný iOS 17.

Prečítajte si tiež  Tešíte sa na nové AirPods 3? Poznáme dátum začiatku predaja

iOS 17 nainštalujete na: 

 • iPhone 15 Pro Max
 • iPhone 15 Pro
 • iPhone 15
 • iPhone 15 Plus
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • 2022 iPhone SE
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • 2020 iPhone SE
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR

Kedy bude dostupný iOS 18? 

Operačný systém iOS 18 je v tejto chvíli v štádiu beta testovania, ktoré potrvá cca 3 mesiace. Oficiálne uvedenie na trh pre všetkých používateľov je naplánované na september 2024, pričom konkrétny oficiálny dátum zatiaľ zverejnený nebol.

Minuloročný operačný systém iOS 17 bol dostupný pre verejnosť 18. septembra 2022. Aj preto očakávame, že nástupca sa dostane trh maximálne s týždňovým predstihom, alebo oneskorením. Jeho vydanie sa bude viazať na predstavenie iPhonu 16.

Dajte nám vedieť do komentára, čo sa vám na iOS 18 páči najviac!

Ako si nainštalovať iOS 18 Developer Beta?

iOS 18 beta
Zdroj: Unsplash / CoinView App (úprava redakcie)

Pokiaľ si chcete vyskúšať operačný systém iOS 18 už dnes, existuje možnosť, ako na to. Upozorňujeme vás však, že ide stále len o nedokonalú beta verziu, ktorá nemusí fungovať podľa vašich očakávaní. Viac sa dočítate v tomto článku.

iOS 18 galéria: Pozrite si novinky na obrázkoch nižšie

Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -