Pokiaľ ste nikdy nepočuli o spoločnosti Fairphone, radi vám ju predstavíme. Tento výrobca mobilných zariadení predáva produkty, ktoré sú dlhodobo udržateľné. Inými slovami nemajú extra výkonný hardvér, no obsahujú obnoviteľné materiály a sľubujú dlhú softvérovú podporu. Dokonca dlhšiu, akú má dnes iPhone a jeho iOS.

Ako informuje GSMArena, na americký trh konečne dorazil Fairphone 4, ktorý v roku 2021 debutoval v Európe. Aj keď je to pomerne dlhé časové okno, zákazníkom to nevadí, nakoľko za hlavný benefit považujú práve dlhú podporu. Výrobca navyše ohlásil, že Fairphone 3 (2019) a Fairphone 3+ (2020) budú mať zaistené aktualizácie až do roku 2026.

Nebude to jednoduché, nakoľko oba smartfóny bežia na starom procesore Snapdragon 632, na ktorý už nie je možné nainštalovať ani Android 12. Fairphone však uvádza, že urobí všetko preto, aby sa to podarilo. A my mu v tom držíme palce.

Podpora, aká pri Androide nemá obdoby

Fairphone 3+
Zdroj: Fairphone

Pri Androidoch platí, že ich výrobcovia neponúkajú aktualizácie v rámci takejto dlhej doby a podľa spoločnosti Fairphone je to chyba. Ľudia z dôvodu absencie aktualizácii nakupujú nové modely, čo je síce výhodné pre zisky technologických spoločností, no zároveň to škodí našej planéte.

Fairphone si dal za cieľ riešiť tento problém už v roku 2013, keď vydal svoj prvý model. A aj keď bol po hardvérovej stránke odsúdený k neúspechu, zdá sa, že o produkty spoločnosti majú ľudia záujem, keďže vznikajú už v štvrtej generácii. Zákazníci jednoducho tejto myšlienke veria a to je správne.

Len pre porovnanie, operačný systém iOS 17 je možné nainštalovať najmenej na iPhone XR, iPhone XS alebo iPhone XS Max. Vo všetkých troch prípadoch ide o produkty z roku 2018, čo je obdivuhodný výkon. Za predpokladu, že na iOS 17 budú vychádzať veľké aktualizácie ešte aj v roku 2024, hovoriť tu môžeme o šesťročnej podpore.

Reklama
Reklama

Ak sa však Fairphone 3, ktorý prišiel na trh v roku 2019 dočká poslednej aktualizácie v spomínanom roku 2026, automaticky to bude znamenať, že tento Android ponúka dlhšiu podporu, ako iOS! Otázne však zostáva, či ho v spomínanom roku 2026 budete chcieť ešte používať. Okrem extrémne zastaralého dizajnu totiž určite nebude patriť medzi najrýchlejšie smartfóny a to je v dnešnej dobe dosť podstatný „detail“.

Napíšte nám do komentára, čo si o myšlienke Fairphone myslíte vy. Z nášho pohľadu je skvelá, no najlepší Fairphone pre nás zostáva stále iPhone, aj keď ma o rok kratšiu podporu…

Prečítajte si tiež  Samsungu unikli tajné informácie. Môže za to ChatGPT, ktorý zamestnanci používali na zjednodušenie práce

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -