Možno, že ste o tom nevedeli, no existuje iPhone, ktorý Apple oficiálne nepredáva a ponúka špeciálny softvér určený pre bezpečnostných výskumníkov. Ako informuje portál Macrumors, technologický gigant z Cupertina teraz zverejnil výzvu, že prijíma prihlášky do svojho programu 2024 iPhone Security Research Device Program (SRDP).

Týmto spôsobom sa do špeciálneho výskumného programu môžu dostať experti, ktorí získajú špecializované zariadenia od Apple navrhnuté tak, aby zjednodušovali hľadanie kritických zraniteľností operačného systému iOS. Firma program po prvýkrát sprístupnila ešte v roku 2019 a od tej doby ho využili na lokalizáciu 130 bezpečnostných zraniteľností s veľkým dopadom na množstvo používateľov.

Apple v správe ku tomuto programu uvádza, že výskumníci jej vďaka programu SRDP pomohli vytvoriť nové záplaty na ochranu zariadení so systémom iOS. Aj to je koniec koncov, dôvod, prečo je tento systém v porovnaní s Androidom oveľa bezpečnejší, hoci nie neprekonateľný.

Výskumníci sú finančne odmeňovaní 

iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Dr Debox (úprava redakcie)

Apple uvádza, že v uplynulých šiestich mesiacoch dokázali výskumníci odhaliť obrovské množstvo problémov a zlyhaní, vďaka ktorým si slušne zarobili.

Spoločnosť informuje, že už odmenila ľudí za viac, ako 100 nahlásených chýb. Za niektoré z nich výskumníci obdržali aj pol milióna dolárov, avšak väčšinou ide o čiastku blízku sume 18 000 $.

Výskumným zariadením, ktoré spoločnosť Apple poskytuje účastníkom SRDP je klasický iPhone 14 Pro, ktorý je však vybavený špeciálnym hardvérom a softvérom prispôsobeným na bezpečnostný výskum.

Experti dokážu vďaka tomu konfigurovať alebo úplne deaktivovať rôzne stupne bezpečnostnej ochrany systému iOS a manipulovať s nimi takým spôsobom, ktorý nie je pri obyčajnom iPhone kúpenom v obchode za žiadnych okolnosti možný.

Apple tieto zariadenie poskytuje aj univerzitným pedagógom, ktorí ich chcú používať ako výučbový nástroj pre študentov informatiky. Zároveň si vyberá účastníkov programu, ktorí sú vo svojom obore najlepší. Špeciálne upravený iPhone 14 Pro teda nedá k dispozícii každému. Množstvo prihlášok je značne obmedzené.

Jedným z pravidiel samotného programu je tiež to, že všetky testy musia prebiehať mimo dosahu klasických kamier, alebo fotoaparátov. Ide skrátka o „tajné“ zariadenie, ku ktorému by nemal mať prístup nikto iný, ako expert, ktorý presne vie, ako funguje. Tak čo, prihlásili by ste sa aj vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Príslušenstvo opäť ukazuje, ako bude vyzerať iPhone 14 vo všetkých štyroch verziách
Môže ťa zaujímať
- Reklama -