Len nedávno sme vám priniesli článok o tom, že iPhone SE 2. generácie je vo vnútri prakticky rovnaký, ako iPhone 8. Dnes tu máme podrobný rozbor od spoločnosti iFixit. Tieto komponenty môžete medzi zariadeniami veselo vymieňať a všetko bude fungovať. Zníži to cenu niektorých servisných úkonov.

iPhone SE 2. generácie a jeho diely z iPhonu 8

Na jednej strane sa môže niekto sťažovať, že Apple týmto krokom potláča inováciu, na strane druhej zase môžeme povedať, že ak sa vám na iPhone SE 2. generácie niečo pokazí, servis nebude až taký drahý. Niektoré komponenty z iPhonu 8 pasujú aj tu a fungujú úplne bez problémov. Recykláciou týchto dielov ušetrilo aj samotné Apple, vďaka čomu môže byť nové zariadenie také dostupné…

iFixit tvrdí, že medzi zariadeniami je možné bez problémov vymieňať fotoaparát, držiak SIM karty, TapTic Engine či dokonca aj displej. Pri zobrazovacej jednotke sa však používateľ pripraví o funkčnosť True Tone, kvôli niektorým senzorom a tak isto nebude fungovať ani Touch ID. Je to bezpečnostná ochrana, ktorá sa v iPhone nachádza už dlhé roky.

Recenzia iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie a iPhone 8 (Macrumors)

Čo sa týka funkčnosti 3D Touch, tak to technici neupresnili. Vzhľadom ale na to, že ho model iPhone SE 2020 oficiálne nemá (možno je len softvérovo vypnutý), môžeme predpokladať, že na iPhone 8 fungovať nebude.

Fotoaparát a akumulátor prekvapia

Nás najviac prekvapil fotoaparát, nakoľko v nedávnom videu bolo avizované, že sa nejedná o ten istý komponent. Podľa iFixitu ale ide vymeniť a všetko funguje bez akýchkoľvek problémov… Na presnejšie detaily si teda musieť ešte chvíľu počkať.

Zaujímavý je akumulátor. Jeho rozmery sú rovnaké a takisto sa nezmenila ani kapacita, 1821 mAh. Jeden by bol možno povedal, že sa bude dať bez problémov vymeniť. Nie je to ale pravda. Hlavným rozdielom sú odlišné konektory, ktorými sa batéria zapája do logickej dosky.

Záver?

Nie len obstarávacia cena nového iPhonu SE 2. generácie bude to, prečo sa vám toto zariadenie oplatí kúpiť a prevádzkovať. Pokiaľ vám náhodou spadne na zem alebo budete potrebovať vymeniť baterku, jednotlivé servisné úkony budú neporovnateľne lacnejšie, ako v prípade iPhonu 11 alebo 11 Pro. Všetko je to samozrejme odôvodnené tým, že táto novinka zdieľa množstvo rovnakých dielov (aj takých, ktoré v článku neboli spomenuté) s iPhonom 8 a tak isto ju technici konštrukčne poznajú. Podľa nás je to skvelý „kauf“!

Prečítajte si tiež  Zábery na dokončujúci sa Apple Park!
Tieto komponenty z iPhonu 8 bude možné použiť aj v iPhone SE 2. generácie. Tieto komponenty z iPhonu 8 bude možné použiť aj v iPhone SE 2. generácie.
Tieto komponenty z iPhonu 8 bude možné použiť aj v iPhone SE 2. generácie.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.