Spoločnosť Apple predstavila v roku 2023 iPhone 15 Pro / iPhone 15 Pro Max s revolučnou titánovou konštrukciou. Vďaka prechodu z nehrdzavejúcej ocele na nový typ materiálu sú tieto smartfóny nielen odolnejšie, ale aj výrazne ľahšie. Vedeli ste však o tom, že spoločnosť Apple nebola zďaleka prvá, ktorá začala experimentovať s titánom? Nokia to skúšala ešte na začiatku tisícročia.

Písal sa konkrétne rok 2002, keď táto fínska spoločnosť predstavila svoj štýlový smartfón Nokia 8910. Výrobca tu používal na svoju dobu veľmi exkluzívny dizajn, ktorý využíval odolný titán ako puzdro a tiež klávesnicu, ktorá bola vyrobená z nehrdzavejúcej ocele.

A keďže šlo v roku 2002 o vrchol techniky, nechýbali tu ani rôzne zaujímavé technológie, nad ktorými síce dnes mávneme rukou, no v danom čase boli pre ľudí neuveriteľne lákavé.

Nokia 8910 mala už napríklad TFT displej či dokonca VGA fotoaparát na zadnej strane. Rovnako ponúkala Bluetooth pripojenie a až 4 MB interného úložiska. Vieme, v porovnaní s dnešným 128 GB základným iPhonom to znie možno trochu smiešne no nezabúdajte, v roku 2002 bola úplne iná doba!

Nokia 8910 mala okrem titánu aj displej chránený zafírom 

Nokia titán
Zdroj: Nokia

A ak ste si mysleli, že to extrémne odolným titánovým puzdrom pri Nokii 8910 skončilo, tak ste na veľkom omyle. Táto firma vedela už pred viac, ako 20 rokmi, čo ľudia od mobilného zariadenia očakávajú.

Aj preto ponúkal zafírové sklíčko, ktoré dodatočne chránilo displej pred prípadnými škrabancami alebo nárazmi. To dnes nemá ani iPhone 15 Pro. Jediný produkt od Apple, ktorého displej chráni zafír sú Apple Watch Ultra či drahšie modely Apple Watch vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

Telefón Nokia 8910 bol v roku 2002 považovaný za veľmi prémiový aj drahý. Aj preto si ho kupovali najmä solventnejší zákazníci, pre ktorých bolo vlastnenie Nokie 8910 akýmsi symbolom prestíže a vysokého spoločenského postavenia.

Bol to skrátka exkluzívny produkt, ktorý si v danom čase nemohol dovoliť každý. Niečo podobné dnes stelesňuje iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Chcete, aby vám nový iPhone vydržal roky? Postupujte podľa týchto 8 jednoduchých tipov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -