Včera som vám priniesol článok o tom, prečo si myslím, že spoločnosť Apple v budúcnosti obíde zavedenie USB-C do iPhonu a namiesto toho použije čoraz populárnejší MagSafe konektor. Dnes vám však vysvetlím, prečo si myslím, že by spoločnosť Apple mala tento postup, ktorý naznačujú viacerí analytici a leakeri ešte prehodnotiť.

Aby som nechodil okolo horúcej kaše, poďme rovno k veci. Lightning konektor je veľmi praktický a medzi používateľmi obľúbený. Podporuje rýchlejšie 20 W nabíjanie (pri iPhone 13 Pro Max je to dokonca 27 W) a do zariadenia ho môžete napojiť z oboch strán.

- Reklama -

Skvelá je aj odolnosť samotného konektora, hoci kábliky od spoločnosti Apple majú v oblasti výdrže svoje rezervy. Ak by však Apple používalo v iPhone štandard USB-C, verím že by to bolo úplne rovnaké.

Problémom totiž nie je konektor ale povrchová úprava kábla, ktorá časom degraduje. Káblik sa tak poláme alebo dokonca potrhá a vo výsledku je nepoužiteľný.

Prenosové rýchlosti a moderné technológie hrajú v jasný neprospech Lightningu

To čo je však z môjho pohľadu ako dlhoročného používateľa Apple produktov najdôležitejšie je zameranie tejto firmy na profesionálov.

Ako iste viete, najnovší iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max ponúka až 1 TB úložisko a to hlavne kvôli podpore natáčania videa vo formáte ProRes, ktorý ponúka veľmi nízku kompresiu. Problémom však je, že jedna minúta tohto videa v rozlíšení 4K zaberie až 6 GB voľného miesta. A to veru nie je málo.

Instagram BannerJe vysoký predpoklad, že tento typ súboru ocenia len profesionáli, ktorí s ním vedia pracovať a plánujú natáčať dlhšie videá. Tie si však následne potrebujú exportovať do svojho počítača aby ich upravili a doladili. No a presne toto je kameňom úrazu.

S Lightningom to trvá extrémne dlho pretože je zastaralý 

Komentár: Apple sa drží lighnitngu viac, ako treba. USB-C chceme skoro všetciBežný spotrebiteľ ani nevie, že Lightning port z roku 2012 využíva rýchlosti štandardu USB 2.0, čo je v súčasnosti možno až trochu archaické riešenie. Ak si profesionál natočí napríklad dve hodiny nespracovaného 4K ProRes videa, súbor môže mať pokojne aj 720 GB. Kým by sa však dostal do počítača za pomoci Lightning kábla, trvalo by to zhruba 3 hodiny a 45 minút.

Na tom by možno nebolo nič, keby USB-C už nejakú tú dobu nepoznalo štandard USB 4, s ktorým by trvalo prenesenie rovnakého množstva súborov do počítača iba 2 minúty a 38 sekúnd. Spomenúť tiež treba to, že spoločnosť Apple používa USB 4 napríklad pri iPade Pro, takže pre túto firmu nejde o žiadnu novinku!

Ako by to Apple mohlo spraviť? 

Je logické, že spoločnosť Apple sa nebude chcieť vzdať Lightning konektora až do chvíle, kým ju do toho nedonútia vládne inštitúcie. Veľké snahy o takúto zmenu momentálne prejavuje napríklad Európska Únia.

Apple však na svojom vlastnom konektore stále zarába stovky miliónov dolárov ročne, nakoľko má nad jeho výrobou relatívne vysokú kontrolu vďaka certifikácii MFI (Made For iPhone). Pokiaľ by sa však do iPhonu dostal USB-C konektor, technologický gigant z Cupertina by o túto výhodu pochopiteľne prišiel a nasledovali by straty. Ako teda vyriešiť túto komplikovanú situáciu? Jednoducho.

Jednoduché riešenie 

Odpoveď sa skrýva v rozdelení zariadení na profesionálne a neprofesionálne. Ak by sa MagSafe naučil prenášať dáta, určite by nedokázal to čo klasické káblové pripojenie. Bežným spotrebiteľom by to však stačilo, pretože v základnom iPhone 13 a iPhone 13 mini vlastne ani nie je možnosť nahrávania videa do ProRes-u.

Inými slovami, nástupcovia lacnejších modelov by mohli prísť bez nabíjacieho konektora a namiesto toho ponúknuť v balení MagSafe bezdrôtovú nabíjačku.

Toto isté by obsahovali aj verzie „Pro“ s tým rozdielom, že by disponovali aj konektorom USB-C pre profesionálne použitie. Pokiaľ by ste si teda zakúpili napríklad iPhone 14 Pro, Apple by vás stále nútilo nabíjať za pomoci systému MagSafe, pretože by bol automaticky pribalený k telefónu.

Ak by však používateľ chcel a potreboval, mohol by využiť aj USB-C konektor, ku ktorému by si musel zaobstarať samostatný kábel. A úplne ideálne by bolo, keby to urobil priamo v predajni alebo na internetovom obchode spoločnosti Apple.

Dajte mi vedieť do komentára, čo si o tomto postupe myslíte vy. Bol by z vášho pohľadu správny alebo nie? Teším sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.