Ak uvažujete nad tým, že si v blízkej budúcnosti zaobstaráte nový smartfón no stále o tom nie ste na 100 % presvedčení, pravdepodobne by ste mali ešte porozmýšľať. Nedostatok týchto zariadení je totiž reálna vec a ovplyvňuje každého technologického giganta na svete – vrátane spoločnosti Apple.

Aj keď bol iPhone 13 predstavený ešte v septembri, stále ho nenájdete v rámci skladových zásob u mnohých resellerov alebo obchodníkov. A čo je ešte horšie, telefóny majú čakaciu dobu niekoľko týždňov aj v rámci predobjednávok.

- Reklama -

Problém je v tom, že výrobcovia nedokážu držať krok s dopytom, pretože im chýbajú niektoré komponenty – obzvlášť čipy. Zariadenia teda „stoja“ nedokončené na výrobných linkách a spoločnosť Apple postupne stráca miliardy dolárov.

Zohnať iPhone v nasledujúcich mesiacoch bude náročné 

Podobný problém sme pociťovali aj minulý rok, kedy dostupnosť nových iPhonov 12 zásadne ovplyvňovala svetová zdravotná kríza kvôli ochoreniu COVID-19.

Tento rok tu zohráva taktiež svoju úlohu, no oveľa horší je nedostatok polovodičov. Tie chýbajú všetkým výrobcom vrátane automobilového priemyslu a tak mnohé fabriky pozastavili produkciu.

Instagram BannerNajhoršie na tom všetkom je, že táto kríza neskončí v najbližších dňoch, týždňoch alebo mesiacoch. Podľa mnohých analytikov ju budeme pociťovať počas celého roka 2022 a možno aj dlhšie. Niektoré zariadenia ako aj gadgety teda môžu byť dlhodobo nedostupné.

Čo môžem urobiť? Odpoveď je jednoduchá 

iPhone 13 Pro closeupNo a ak sa teraz pýtate, čo sa s tým dá vlastne robiť, odpovieme vám veľmi stručne. Musíte len počkať. Apple intenzívne pracuje na tom aby sa celá situácia aspoň trochu zlepšila. Dokonca odsúva výrobu starších iPhonov či iPadov na druhú koľaj aby uvoľnila priestor na výrobu iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro.

Podľa všetkého sa situácia výraznejšie zlepší na začiatku budúceho roka, keď sa po Vianociach trochu upokojí nákupné správanie zákazníkov. To však stále neznamená, že na pobočke autorizovaného predajcu nájdete presne ten model, v konkrétnej farbe a pamäťovej konfigurácii, ktorý hľadáte.

Našim odporúčaním je teda objednať ho čo najskôr a následne už iba čakať, kedy vám príde domov alebo na predajňu. Môže to byť za dva týždne ale pokojne aj za mesiac. A ak to chcete stihnúť do Vianoc, ponáhľajte sa. Už včera bolo neskoro!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -