Spoločnosť Apple je preslávená tým, že jej iPhony môžete používať pokojne aj 5-6 rokov s najmodernejšími aktualizáciami operačného systému iOS. Problémom je ale hardvér, ktorý tak dlhú dobu neprežije. Reč je najmä o jeho batérii, ktorá prirodzene degraduje a po 3 či 4 rokoch ju treba vymeniť za novú.

Najlepšie čo môžete v takejto situácii urobiť je, že vezmete svoj iPhone a zájdete s ním do autoziovaného servisu. Na Slovensku stojí služba výmeny batérie od cca 50 € do 110 € (v závislosti od modelu) a v rámci tejto ceny dostávate originálny náhradný diel – čo pri neautorizovaných servisoch, ktoré robia túto istú službu za trochu nižšiu cenu nie je samozrejmosť.

Problém je však v tom, že táto situácia sa podľa portálu Macrumors už čoskoro zmení. Spoločnosť Apple totiž zvyšuje cenu mimozáručnej výmeny batérie pre všetky modely iPhonu, ktoré sú staršie ako iPhone 14. Firma to oznámila priamo na svojej internetovej stránke. Rovnakej zmeny sa dočkajú aj iPady či Macy.

(Reklama) Ak hľadáte kvalitné kryty pre iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max kúpite na Loopi.sk. Tovar je expedovaný do 24 hodín a zaplatiť zaň môžete rýchlo a pohodlne cez Apple Pay.

Apple nezdražuje zanedbateľne ale dosť výrazne

Oprava hardvéru iPhonu 14 prebieha už výhradne zo zadnej strany zariadenia
Zdroj: iFixit

Hoci zatiaľ nevieme, ako moc sa bude zdražovať na Slovensku, v zahraničí pôjde o pomerne výrazný nýrast cien za jednotlivé služby.

Nový cenník mimozáručných opráv začne platiť od 1. marca 2023 a každé jedno zariadenie bude mať výmenu batérie drahšiu o cca 20 $ (cca 19 €). To nie je vôbec málo.

V praxi to znamená, že ak by sa podobným spôsobom zdražovalo aj v našich končinách, za výmenu batérie v iPhone SE prvej generácie by ste zaplatili šialených 71,8 €. Oprava by bola v takomto prípade nerentabilná. Naopak, ak by ste si chceli vymeniť batériu v modernejšom iPhone 13 Pro Max, stálo by vás to až 95,8 €.

Ľudia zrejme začnú hľadať nekvalitné alternatívy 

Rozobraty iPhone na stole v servise
Zdroj: Unsplash / Joel Rohland

Práve tieto sumy zrejme začnú mnohých ľudí navádzať k tomu, aby si vyhľadali menej kvalitný neautorizovaný servis, ktorý nemusí používať ani originálne náhradné diely. Dostupná oprava od Apple už nebude dostupná.

Samozrejme, ako presne sa zvýšia ceny na Slovensku ukáže až čas. Akonáhle budeme vedieť niečo nové, budeme vás o tom informovať. Ak však nechcete riskovať drahú výmenu akumulátora, zájdite do servisu najneskôr do 1. marca 2023. Po tomto dátume už môže byť neskoro.

Prečítajte si tiež  Prvé slúchadlá Beats, ktoré vytvorilo Apple!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -