To, že Touch ID bol a stále poväčšine je jedným z najobľúbenejších prvkov iPhonov je asi jasné. V roku 2012 s nám spôsobil revolúciu model 5S, na ktorom fungoval naozaj špičkovo. Apple sa akvizíciou spoločnosti AuthenTec v tom istom roku postaral o perfektnú technológiu. V roku 2017 zmizol s príchodom modelu “X”.Touch ID sa vráti.

Touch ID sa vráti, muselo ale na chvíľu odísť.

Odomykanie tvárou je vo svete mimoriadne populárne. Bodaj by nie, veď sa stačí na telefón na pár stotín sekundy pozrieť a on sa stihne odomknúť skôr ako sa ho dotknete rukou. Nie je to ale stopercentné, aj keď zriedka, no predsa sa stane, že telefón vyžaduje heslo. Popravde, žijeme v pohodlnej dobe a písať heslo môže byť trochu otravné. Presne preto by nám viac vyhovovalo v takýchto prípadoch priložiť palec niekde na displej a počkať kým nás zariadenie identifikuje.

Dnes to samozrejme nie je možné, Apple síce prinieslo perfektné Face ID ale zo zariadenia odstránilo Touch ID. Tento krok bol nevyhnutný nakoľko naň na prednej strane zariadenia, ktorú takmer celú pokrýva displej neostal priestor. Dnes sa ale podľa analytikov ukazuje, že toho priestoru je dosť, dokonca viac ako dosť. Identifikácia môže prebiehať práve na ploche displeja. Aj vďaka tomu sa Touch ID vráti.

Senzor všade kde sa dotknete, bude trošku meškať

Podľa predpovedí, ktoré sú mimoriadne priaznivé by sa mala technológia posunúť o krok ďalej ako jej predchodca. To isté platí aj o konkurencií, ktorú by malo Apple predbehnúť. Senzor bude fungovať totižto tak, že kdekoľvek sa displeja dotknete, telefón začne autorizovať.

Senzorom bude teda celá plocha displeja a nebude záležať, kde konkrétne svoj palec položíte prípadne v akom bude uhle. Samozrejme niečo podobné ešte nebolo pred niekoľkými rokmi možné. preto sme sa Touch ID museli zbaviť. Vývoj ale napreduje a Apple má možnosť podobnú technológiu predstaviť.

Neurobí tak ale tento rok ako by ste sa mohli domnievať. Výsadou tohtoročných iPhonov bude predovšetkým veľká trojica šošoviek fotoaparátov. Touch ID v celej ploche displeja príde až pre zariadenia, ktoré budú predstavené v roku 2020.

Touch ID v displeji môže byť onedlho realitou. - svetapple.sk
Touch ID v displeji môže byť onedlho realitou. – svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here