O Touch ID sa hovorí už pomerne dlho. Apple však medzi tým predstavilo Face ID a tak sa na túto tému akosi zabudlo. Medzičasom s technológiou prišla aj konkurencia a my sme na ňu v spojitosti s iPhonom tak trochu zabudli. Dnes sa ale všetky fámy vracajú naspäť. Objavili sa ďalšie informácie, ktoré hovoria o skorom príchode Touch ID do displeja v iPhone.

Touch ID sa vráti do displeja v iPhone už na budúci rok!

Pôvodne s touto teóriou prišiel Ming-Chi Kuo. Najlepší Apple analytik predsa len nehovorí len tak “z brucha” čokoľvek ho napadne. Jeho správy neskôr potvrdili ďalšie zdroje ako napríklad Bloomberg či Barclays. Dnes v uniknutých informáciach pokračujeme. Postaral sa o to magazín Economic Daily News.

Jeho informácie naznačujú, že Apple skutočne plánuje vydať iPhone, ktorý bude mať v displeji zabudovaný senzor otlačkov prstov. Ešte tento rok na túto technológiu získalo aj svoj vlastný patent. Konkrétne by sme sa mali takéhoto zariadenia dočkať niekedy v roku 2020.

Vylúčené ale podľa Economic Daily News nie je ani neskoršie predstavenie. Najneskôr by to v takom prípade malo byť počas roka 2021.

- Reklama -

Ako nám už naznačili iné zdroje, vtedy by sme mali byť svedkami po dlhej dobe predstavenia nových iPhonov mimo štandardných termínov. Konkrétne sa bavíme o tom, že iPhony by z časti vychádzali v prvej polovici roka a potom z druhej časti v druhej polovici roka.

To ako to ale bude naozaj zatiaľ oficiálne povedať nevieme. Toto predstavovanie by mohlo byť ale rozdelené na bežné dostupnejšie modely a potom zariadenia s označením “Pro”, ktoré predsa len nie sú pre všetkých.

Ako bude technológia otlačkov prstov v displeji na iPhone fungovať?

Odpoveď na túto otázku môžeme hľadať u konkurencie spoločnosti Apple. Práve tá, ako už bolo avizované vyššie, s technológiu otlačkov prstov v displeji pracuje a ponúka ju svojim zákazníkom.

V podstate dnes poznáme jej 2 druhy, ktoré sa dajú použiť. Jedna je založená na optických senzoroch a tá druhá na ultrazvukových senzoroch. Optická je povedzme trochu jednoduchšia. Spolieha sa predovšetkým na svetlo, ktoré vyžaruje displej. Pomocou toho je schopná skenovať otlačok prsta v 2D rozhraní.

Touch ID sa vráti do displeja v iPhone už na budúci rok!
Touch ID sa vráti do displeja v iPhone už na budúci rok!

Ultrazvuková je prepracovanejšia ale logicky aj drahšia na výrobu. Vďaka tomu, že sa tu nemusí spoliehať na vizuál, dokáže váš otlačok skenovať komplet celý v 3D obraze.

Ak vám to znie ako Sci-Fi, dnes túto technológiu vďaka spoločnosti Qualcomm využívajú napríklad Samsung Galaxy S10 alebo Samsung Galaxy Note 10. Apple by sa teda mohlo pridať. Určite by sa patrilo, keby použilo už túto síce zložitejšiu ale prepracovanejšiu verziu.

Zmizne kvôli Touch ID v displeji aj Face ID z jeho vrchnej časti?

Veľmi dobrá otázka, na ktorú v vieme odpovedať. Stručne povedané, nie! Apple bude do telefónu komponovať oba bezpečnostné prvky. Bude to z toho dôvodu aby používateľ vedel efektívne využiť ten, pomocou ktorého sa rýchlejšie autorizuje.

Pokiaľ zvyknete “klepnúť” na displej na to aby ste iPhone zobudili a odomkli ho pomocou tváre, po novom by sa mohlo zariadenie rovno po klepnutí v sekunde odomknúť. Face ID by už nemuselo analyzovať či ste to vy alebo nie. To isté samozrejme platí aj naopak. Išlo by jednoduchšie povedané o takú mini súčaž medzi oboma technológiami. Vyhral by ten, kto by bol rýchlejší.

Návod: Face ID nefunguje správne. Ako to napraviť?
Face ID – svetapple.sk

Okrem iného by sa tak mohlo zvýšiť zabezpečenie zariadenia, ktoré je už tak veľmi bezpečné. Mohla by tu byť možnosť, kedy by iPhone vyžadoval dvojfázovú autentifikáciu. Ak by sa vám teda podarilo zneužiť otlačok prsta ale telefón by zaznamenal cudziu tvár, nepustil by “útočníka dnu”. Samozrejme opäť to platí aj opačne.

Vyššia cena kvôli Touch ID v displeji

Pozitívne veci majú samozrejme aj negatívne stránky. Hoci to vyzerá všetko super, treba pripomenúť, že táto technológia dvojitej ochrany môže mať v konečnom dôsledku negatívny vplyv na vašu peňaženku.

Apple si nechá veľmi rado zaplatiť za svoju robotu. Zariadenia sú už v dnešnej dobe v niektorých prípadoch neprimerane drahé. No a možno bude ešte horšie.

Hovorí sa, že iPhone 12 a iPhone 12 Pro/12 Pro Max by mali oproti súčasnému roku navýšiť ceny. Ak bude ich súčasťou aj Touch ID v displeji, vôbec sa tomu čudovať nebudeme. Applu to možno na marži uberie nejakých 10$ za výrobu a montáž ale spoločnosť to bude chcieť späť. Tu už je dôležitý potom zákazník, ktorý jej to zaplatí.

Nebojíme sa, že iPhone pôjde cenovo nejako prudko hore. Už dnes dosiahol maximá, pri ktorých si to nemôže celkom dovoliť. Môže sa ale stať, že spozorujeme navýšenie o nejaké malé percento. To nastane hlavne vtedy, keď porastú výrobné náklady za zariadenie.

Niečo na záver…

Na záver by sme teda povedali, že tento nápad znie ako super a sme veľmi zvedaví, či sa na konci dňa stretne s realitou. Hovoria o ňom ale také silné zdroje, ktorým veľmi silno dôverujeme a vieme, že do sveta nevypustia len tak hocaké neoverené fakty.

Zaujíma nás ale samozrejme aj váš názor na túto problematiku. Napíšte nám ho do komentárov aby sme vedeli aký máte postoj voči Touch ID v displeji a tiež prípadnému zdraženiu celého zariadenia kvôli tejto technológii.

Touch ID sa vráti do displeja v iPhone
Touch ID sa vráti do displeja v iPhone už na budúci rok!
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here