Aj keď je spoločnosť Apple známa tým, že svojim zariadeniam ponúka dlhoročnú softvérovú podporu, má to jeden háčik. Častokrát sú staršie zariadenia odstrihnuté od tých najmodernejších funkcií.

Výnimku netvorí ani iOS 16, ktorý bol predstavený na WWDC 2022. Hoci ho budete môcť nainštalovať aj na iPhone 8 / 8 Plus či iPhone X, nebudete sa tešiť zo všetkých inovácií, ktoré prináša. V tomto článku sa pozrieme na ich stručný zoznam.

Funkcie iOS 16, ktoré vám pôjdu len na iPhone XS alebo novšom

iPhone XS1. Live Text vo videách: Text je teraz interaktívny aj v pozastavených snímkach videa, takže môžete používať funkcie ako kopírovanie a vkladanie, vyhľadávanie či preklad. Táto funkcia funguje v aplikáciách Fotky, Safari a ďalších.

2. Rýchle akcie v Live Texte: S údajmi, ktoré boli zistené na fotografiách a vo videách je teraz možné pracovať jediným ťuknutím. Sledujte lety alebo zásielky, prekladajte cudzie jazyky a mnoho ďalšieho, čo vám tento systém ponúka.

3. Nové jazyky pre Live Text: V iOS 16 Live Text rozpoznáva japonský, kórejský a ukrajinský text. Nevýhodou je, že slovenčina ešte stále nie je podporovaná.

4. Emoji v textoch: Pri odosielaní správ pomocou Siri môžete vkladať Emoji len za pomoci hlasu. K dispozícii je to v kantončine (Hongkong), angličtine (Austrália, Kanada, India, Spojené kráľovstvo, USA), francúzštine (Francúzsko), nemčine (Nemecko), japončine (Japonsko), mandarínskej čínštine (pevninská Čína, Taiwan) a španielčine (Mexiko, Španielsko, USA). Na Slovensku je to teda v súčasnej dobe aj tak nepodstatné.

5. Siri: Po novom môžete otvoriť aplikáciu a spýtať sa: „Hey Siri, what can I do here?“ alebo sa môžete spýtať na konkrétnu aplikáciu slovami: „Hey Siri, what can I do with iRobot?“

Táto funkcia je k dispozícii v nemčine (Nemecko), angličtine (Austrália, Kanada, India, Spojené kráľovstvo, USA), španielčine (Mexiko, Španielsko, USA), francúzštine (Francúzsko), japončine (Japonsko), mandarínskej čínštine (pevninská Čína) a kantončine (Hongkong). Je však trochu zvláštne, že ju nepodporujú aj staršie zariadenia. Každopádne, Apple na to zrejme nejaký dôvod má.

6. Nové funkcie diktovania: V iOS 16 môžete plynule prechádzať medzi diktovaním a klávesnicou. Píšte pomocou klávesnice, ťuknite do textového poľa, pohybujte kurzorom a vkladajte návrhy QuickType. Toto všetko funguje bez toho, aby ste museli zastaviť Diktovanie.

7. Správca liekov: Do iOS 16 môžete rýchlo pridávať lieky pomocou fotoaparátu v iPhone XR/XS alebo novšom. Jednoducho umiestnite štítok s liekom do rámčeka a zobrazia sa výsledky pre názov, silu a formu lieku.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 má len o 27€ lacnejšie komponenty, ako iPhone 12 Pro

8. Vyhľadávanie obrázkov vo viacerých aplikáciách: iOS 16 využíva informácie z obrázkov v aplikáciách Správy, Poznámky a Súbory, aby umožnil vyhľadávanie podľa miest, osôb, scén alebo dokonca konkrétnych prvkov na obrázkoch, napríklad textu, psa atď.

9. Vystrihovanie predmetov, ľudí alebo zvierat z obrázka: Vystrihnite objekt z obrázka alebo izolujte objekt odstránením pozadia. Funguje to v aplikáciách Fotografie, Snímka obrazovky, Rýchle vyhľadávanie, Safari a ďalších.

10. Vylepšená funkcia Visual Look Up: iOS 16 pridáva rozpoznávanie vtákov, hmyzu a sôch.

Funkcie iOS 16, ktoré vám pôjdu len na iPhone 11 alebo novšom

11. Živé titulky: Prepis sa automaticky generuje v reálnom čase pre nepočujúcich alebo nedoslýchavých používateľov, aby mohli ľahšie sledovať rozhovory, zvuky a videá.

Vyžaduje si to však iPhone 11, iPad s čipom A12 Bionic alebo Mac s procesorom M1 a novším. Funkcia je zatiaľ k dispozícii len v angličtine (Kanada, USA).

Funkcie iOS 16, ktoré boli exkluzívne vytvorené pre iPhone 13

12. Rozmazanie na portrétnych fotografiách: V režime portrét môžete rozostriť objekty v popredí fotografie, aby ste dosiahli realistickejší efekt hĺbky ostrosti.

13. Vylepšená kvalita videa pri nahrávaní v režime Cinematic: Pri nahrávaní videí v režime Cinematic na iPhone 13 a iPhone 13 Pro je efekt hĺbky ostrosti presnejší pri náhľadoch z uhlov, okolo okrajov vlasov a okuliarov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here