Spoločnosť Apple, ktorá je známa svojím neustálym úsilím o zlepšenie používateľského komfortu sa už čoskoro chystá predstaviť množstvo nových funkcií zameraných na zlepšenie prístupnosti. Operačný systém iOS 18 (s kódovým označením Crystal) spolu so systémom macOS 15 (s kódovým označením Glow) prinesie veľa prekvapení.

Zdroje blízke portálu MacRumors prezradili, že Apple nielenže zavedie nové funkcie prístupnosti, ale takisto zdokonalí tie existujúce, aby boli používateľsky prívetivejšie a prispôsobovali sa individuálnym potrebám jednotlivcov. Očakáva sa, že tieto vylepšenia budú zavedené ešte koncom roka 2024, no presnejší časový harmonogram nie je známy.

Adaptívne hlasové skratky

Jednou z pripravovaných funkcií sú adaptívne hlasové skratky, ktoré môžu zmeniť spôsob, akým používame naše zariadenia. Táto novinka umožní používateľom priradiť špecifické hovorené frázy k rôznym nastaveniam prístupnosti, čo im umožní ľahko aktivovať funkcie, ako sú VoiceOver, Lupa alebo Hlasové ovládanie. Možnosť prispôsobenia príkazov sľubuje výrazné zefektívnenie ovládania používateľského rozhrania.

Živá reč získava novú sekciu „Kategórie“

Funkcia Live Speech od spoločnosti Apple bude rozšírená o sekciu „Kategórie„, ktorá používateľom ponúkne lepšiu flexibilitu pri organizovaní fráz do skupín podľa vlastného výberu.

Apple umožní ľuďom pomenovať kategóriu podľa vlastného uváženia, pričom ponúkne aj možnosť pridať jednu z dvadsiatich ikon. Následne sa do týchto kategórií budú dať pridať požadované frázy.

Rozšírená podpora vlastných veľkostí písma

macOS Sonoma na MacBooku Pro
Zdroj: MacRumors

Aktualizácia sa zameriava aj na zlepšenie čitateľnosti vo viacerých aplikáciách rozšírením podpory pre nastaviteľné veľkosti textu. Táto funkcia, ktorá je už dostupná pre niekoľko aplikácií v rámci systému macOS, sa dočká rozšírenia.

Zatiaľ čo súčasný operačný systém macOS Sonoma podporuje vlastné veľkosti písma pre nasledujúcich päť apiek:

  • Kalendár
  • Finder
  • Mail
  • Správy
  • Poznámky

Nový operačný systém macOS 15, ktorý bude predstavený o niekoľko mesiacov, rozšíri túto podporu aj na apky ako:

  • Knihy
  • Správy
  • Akcie
  • Tipy
  • Počasie 

iOS 18 nám možno bude sledovať oči 

iPhone predná kamera
Zdroj: SvetApple

Povesti tiež naznačujú, že spoločnosť Apple skúma pokročilé funkcie prístupnosti, ako je napríklad sledovanie očí v zariadení, hoci konkrétne podrobnosti zostávajú utajené. Okrem toho Apple testuje možnosť nastavenia veľkosti písma v lište menu v systéme macOS, čo naznačuje širší prístup k prispôsobeniu.

Autori úniku si však nie sú celkom istí, či posledná menovaná funkcia bude dostupná aj pre koncových spotrebiteľov. V Apple zrejme ešte musia urobiť finálne rozhodnutie.

Na záver už iba treba spomenúť, že spoločnosť Apple má operačné systémy iOS 18 a macOS 15 predstaviť na vývojárskej konferencii WWDC 2024, ktorá sa každoročne koná v prvý júnový týždeň. Od tejto premiéry nás preto delí už iba niekoľko mesiacov.

Prečítajte si tiež  Apple múzeum na internete!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -