Spoločnosť Apple sa postarala o veľké prekvapenie, ktorého súčasťou bolo aj nepriame predstavenie prvej novinky operačného systému iOS 18, ktorý bude oficiálne odhalený v júni na konferencii WWDC 2024. Gigant z Cupertina pri príležitosti začiatku platnosti zákona o digitálnych trhoch (DMA) v EÚ zverejnil správu, ktorá s ním priamo súvisí.

Názov tejto správy je „Apple’s Non-Confidential Summary of DMA Compliance Report“ (Nedôverné zhrnutie správy spoločnosti Apple o dodržiavaní zákona DMA) a nájdete ju na tomto odkaze. No a čo sa v nej vlastne píše? Budete prekvapení.

Apple totiž v dokumente neinformuje len o aktuálnych zmenách a úpravách operačného systému iOS 17.4, ale aj o tom, čo nás čaká na území Európskej únie (EÚ) v blízkej budúcnosti, konkrétne po predstavení operačného systému iOS 18.

Navigácia novým smerom: Výber preferovanej mapovej aplikácie

Od budúceho roka si používatelia budú môcť slobodne vybrať predvolenú navigačnú aplikáciu, čím sa odklonia od nutnosti používania služby Apple Maps, ktorá je v iPhone už dopredu predinštalovaná.

Očakáva sa, že táto zmena bude mať premiéru v marci 2025 a umožní používateľom vybrať si preferovaný navigačný nástroj priamo v nastaveniach, čo zvýrazní krok spoločnosti Apple smerom k väčšej prispôsobiteľnosti používateľského prostredia.

Niečo podobné sme si ešte pred pár rokmi vedeli predstaviť len na konkurenčných zariadeniach s operačným systémom Android. Po novom však pôjde aj o štandard na našich iPhonoch. Jediným háčikom bude to, že sa s ním pravdepodobne nestretnú používatelia nikde inde vo svete mimo EÚ.

Google Mapy, Mapy.cz alebo Waze ako defaultná apka v iOS

Google Mapy
Zdroj: Unsplash / Isaac Mehegan (úprava redakcie)

V praxi to teda znamená, že mapové aplikácie, ako Google Mapy, Mapy.cz alebo Waze si budete môcť do svojho iPhonu stiahnuť a nastaviť tak, aby nefungovali ako klasické apky, ale aby sa otvárali predvolene namiesto aplikácie Apple Mapy, keď ich budete potrebovať.

Je to vlastne to isté, ako systém, na ktorom dnes funguje možnosť slobodného výberu predvoleného prehliadača (Safari, Google Chrome, Opera, Yandex a podobne) v iOS. Škoda len, že si na túto novinku budeme musieť ešte pekne dlhú chvíľu počkať…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Koniec krízy polovodičov na obzore? Najväčší dodávateľ Apple si myslí, že áno!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.