V Číne zlacnel iPhone, respektíve nie jeden. Zlacnela celá ponuka iPhonov od modelu XR začínajúc cez XS pokračujúc až ku XS Max končiac. Problémom sú mizerné predaje a problémy na trhu. Apple si je vedomý, že musí začať bojovať. Zvoli správnu cestu.

V Číne zlacnel iPhone – Apple má na tomto trhu veľké problémy

Hoci sa to možno nezdá, dôvod, prečo v Číne zlacnel iPhone nie je hocijaký. Problémom je predovšetkým súdny spor, ktorý vedie s výrobcom komponentov Qualcomm. Kvôli nemu boli predaje iPhonu dokonca pozastavené. To ale nie je všetko. Nepomohli tomu ani konkurenčné spoločnosti Huawei a Xiaomi, ktoré sa snažia veľkú rybu z trhu vytlačiť. Treba si uvedomiť, že hoci Apple v Číne ani zďaleka nepredáva najviac, aj to malé množstvo predstavuje pri takej veľkej krajine obrovské čísla.

V Číne zlacnel iPhone- svetapple.sk
Predaje v Číne mali červenú- svetapple.sk

Koniec koncov, v roku 2014 vyšiel iPhone 6 Plus. O takýto produkt síce bol záujem aj inde ako v Číne avšak predovšetkým ázijský trh bol tým, ktorý vyslovene žiadal zariadenie s čo najväčšou uhlopriečkou. Tu mierne zväčšilo aj pri modeli 6. Dnes sa Apple prispôsobilo totálne (avšak záujem o väčšie displeje výrazne stúpol aj v Európe a USA). Model XS Max má až 6,5″, XR 6,1″ A XS 5,8″! Konkurencia vie ponúknuť ale rovnako veľa za menej peňazí a to je problém.

Dnešné Čínske smartfóny nesiahajú na kvality Applu. Dokážu sa im ale veľmi slušne priblížiť a to je to dôležité. Ak má niekto zaplatiť za perfektný Čínsky smartfón 500€ alebo na miesto toho kúpiť nový iPhone XS Max za 1500€ rozmyslí si ako moc mu záleží na kvalite operačného systému. Aj to je dôvd prečo nepredáva. Kým bol rozdiel okolo 500-600€ možno sa konkurovať dalo. Dnes je ale rozdiel väčší ako 1000€. Ide len o spotrebnú elektroniku. Nezabúdajme.

V Číne zlacnel iPhone- svetapple.sk
V Číne zlacnel iPhone- svetapple.sk

V Číne zlacnel iPhone – nie o moc

Apple sa rozhodlo, že urobí pomerne netradičný krok. Keď sa niečo dobré predáva, netreba to riešiť, len stabilizovať na trhu. Akonáhle sa ale niečo predáva vyslovene zle, treba to riešiť a problémom môže byť aj cena. „Hualááá“ v Číne zlacnel iPhone. Apple dnes informoval predajcov, že telefóny môžu predávať za nižšiu sumu. Nejde o nič svetoborné ale možno to trochu pomôže. Hlavne v prípade farebného iPhonu XR. Ten môže zlacnieť suma sumárom o 59,99€ (67$).

Ak sa jeho cena dostane pod hranicu 700€ a bude stanovená na 6XX€, psychológia predaja môže zafungovať. Drahšie modely XS a XS Max by malo logicky stretnúť ešte väčšie zlacňovanie. Tak tomu ale nie je. Tu sa cena pohne maximálne o 49,99€ (56$). Aj to je niečo ale s cenou to asi nič svetoborné nespraví.

Prečítajte si tiež  Akú výhodu má používanie Apple Music v porovnaní s klasickým sťahovaním pesničiek?

Nevadí, Apple budeme ostro sledovať aj naďalej. Pozrieme sa predovšetkým na dôležité Čínske trhy, v Európe ani v USA problémy s predajmi hlásené neboli. Na zľavy u nás sa tak tešíme predčasne…

iPhone XS Max je najobľúbenejší iPhone z roku 2018! - svetapple.sk
iPhone XS Max ! – svetapple.sk

Zdroj: 9to5mac.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.