Apple je stále veľmi obľúbené predovšetkým pre svoje smartfóny. V poslednej dobe ale iPhone zažíva prepady predajov, čo sa iPhonov. Podľa dát v Európe klesá popularita iPhonu. Čísla nepustia.

V Európe klesá popularita iPhonu. Čísla nepustia.

Európa je pre Apple veľmi dôležitý trh. Hoci možno nedokáže predajmi dobehnúť USA alebo Čínu, stále predáva desiatky miliónov kusov zariadení ročne. To je pre Jablkovú spoločnosť veľký biznis.

Žiaľ, trhový podieľ pomaly klesá. Oproti minulému roku je to až 17%. To veru nie je malé číslo. Predstavuje to viac ako milión zariadení. Na druhú stranu to ale môže mať svoje logické odôvodnenie a tým nie je iba klesajúca popularita iPhonu (aj keď veľa ľudí bolo po posledných modeloch dosť sklamaných).

Hlavným dôvodom kvôli čomu majú v Apple problémy s predajom je celkový úpadok predajov high-end triedy zariadení. Telefóny (nie len od Apple) jednoducho dosiahli určitý bod, kedy sa už ťažko respektíve pomalšie inovujú a ľudia buď siahajú po o čosi horších ale stále veľmi dobre vybavených smartfónoch za oveľa nižšiu cenu. Taktiež sa predĺžil trend výmeny smartfónu. Doteraz ľudia menili vo frekvencii 1-2 roky. Teraz je to minimálne 2-3 roky. To všetko prispieva okrem o čosi nižšej popularity k horším výsledkom v predajoch.

V číslach to vyzerá asi takto

Podľa prieskumu trhu analytickej spoločnosti klesli predaje iPhonu zo 7,7 milióna kusov zariadení počas druhého kvartálu 2018 na 6,4 milióna kusov počas rovnakého obdobia v roku 2019. Je to teda 1,3 miliónov kusov produktov, ktoré tvoria tento rozdiel. Na druhú stranu ale treba povedať, že hlavné predaje prídu v období od septembra do decembra.

Predaje budú aj v Európe možno niekoľko násobne vyššie a reálna vzorka sa tak urobí omnoho lepšie. Celkový podiel spoločnosti Apple sa na Európskom trhu žiaľ znížil za posledných 12 mesiacov zo 17% na 14,1%. Dobrou správou ale ostáva, že firma si s predajom iPhonov už dlhodobo drží tretie miesto. Na prvom je Samsung, na druhom Huawei a na štvrtom potom Xiaomi.

V Európe klesá popularita iPhonu. Čísla nepustia. - svetapple.sk
V Európe klesá popularita iPhonu. Čísla nepustia. – svetapple.sk


ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here