Aktualizácia 26.10.2023

Aj keď spoločnosť Apple v súvislosti s touto témou skoro tri týždne mlčala, teraz sa rozhodla oficiálne vyjadriť. Firma vo svojom novom dokumente určenom pre servisné centrá píše, že pokiaľ vlastnia používatelia jeden z novších modelov BMW, prípadne Toyota Supra (ktorá využíva komponenty BMW), môže sa stať, že v malom množstve budú mať problémy s NFC čipom na iPhonom 15, iPhonom 15 Plus, iPhonom 15 Pro a iPhonom 15 Pro Max. O iných modeloch sa výrobca nezmieňuje. Dôvodom je bezdrôtové nabíjanie.

Akonáhle ho použijete s vymenovanými zariadeniami, existuje určitá pravdepodobnosť, že vám bude deaktivovaný NFC čip, no neznamená to, že ide o trvalé hardvérové poškodenie. Technologický gigant z Cupertina zdôrazňuje, že ide o softvérový problém, ktorý by mal vyriešiť update, ktorý bude vydaný koncom roka 2023.

Servisné centrá majú zatiaľ reštartovať NFC čip za pomoci softvérového nástroja, ktorý nájdu v Apple Service Toolkit 2. Pokiaľ problém bude na iPhone 15 pretrvávať, servisní technici majú vykonať plnohodnotnú hardvérovú opravu.

Pokiaľ teda nechcete mať problém s NFC a tým pádom aj s Apple Pay alebo napríklad technológiou NameDrop, ktorú Apple predstavil v iOS 17, vo svojom BMW sa preventívne vyhnite bezdrôtovým nabíjačkám.

Pôvodný článok 

Pokiaľ vlastníte vozidlo značky BMW a plánujete si zaobstarať nový iPhone 15, prípadne ste to už urobili, mali by ste zbystriť pozornosť. Ako totiž informuje portál Macrumors, tieto vozidlá majú bezdrôtovú nabíjaciu podložku, ktorá vám môže poškodiť zariadenie. Na problém sa sťažuje čoraz väčšie množstvo používateľov.

Na fórach spomínaného portálu a tiež na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) sa počas uplynulého týždňa začali objavovať príspevky od majiteľov vozidiel značky BMW, ktorí sa sťažovali, že ich NFC čip na novom iPhone 15 poškodilo bezdrôtové nabíjanie vo vozidle. Zákazníci konkrétne spomínajú, že zariadenie z ničoho nič prejde do režimu obnovy údajov, na jeho displeji je biela obrazovka a samotný NFC čip po reštarte nie je k dispozícii.

Pre tých čo nevedia, práve NFC čip je kľúčový pre fungovanie služieb ako Apple Pay či Digital Key, ktoré Apple už nejaký ten rok ponúka svojim zákazníkom.

BMW 5
Zdroj: BM

Paradoxne, jednu z prvých spoluprác na implementáciu Digital Key a teda možnosti odomykať vozidlo aj iPhonom alebo Apple Watch uzavrela spoločnosť práve s mníchovskou automobilkou BMW.

Ako sa chyba prejavuje a prečo je to veľký problém?

Samotná chyba nečinného NFC sa prejavuje nasledovne. Po tom, čo sa zariadenie reštartuje a používateľ sa pokúsi aktivovať aplikáciu peňaženka, sa na jeho displeji ukáže hlásenie „Could Not Set Up Apple Pay“ (Nepodarilo sa nastaviť Apple Pay). Najhoršie na tom celom je, že v súčasnosti ani neexistuje spôsob, ako tento problém odstrániť.

Prečítajte si tiež  Bezdrôtové nabíjanie pre iPhone už budúci rok?

Niektorým zákazníkom bolo zariadenie vymenené za nový kus, ktoré je však taktiež náchylný na tento problém. Ak teda používatelia položia svoj nový iPhone 15 na nabíjaciu podložku vo svojom BMW, je vysoká pravdepodobnosť, že si opäť poškodia NFC čip umiestnený v jeho zadnej časti. V súčasnosti na to neexistuje žiadne trvalé riešenie.

Macrumors dodáva, že aj keď sťažnosti zatiaľ prichádzajú hlavne od majiteľov iPhonu 15 Pro a iPhonu 15 Pro Max, nie je vylúčené, že sa problém týka aj dostupnejšieho iPhonu 15 a iPhonu 15 Plus.

Ak teda vlastníte akýkoľvek model tejto generácie a jazdíte na vozidlách značky BMW, odporúčame vám dávať si veľký pozor a preventívne zariadenie nabíjať cez USB-C konektor, nie nabíjaciu podložku. Spoločnosť Apple sa zatiaľ ku tejto téme nevyjadrila.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -