Počas rozhovoru pre magazín The Verge prezradil generálny riaditeľ spoločnosti Anker Steven Yang, ako môžu v blízkej budúcnosti nabíjačky doplniť energiu v našich smartfónoch doplna za menej ako 20 minút.

Tajomstvo sa skrýva v pomerne novej technológii GaN, zabezpečujúcej vysoký príkon pre adaptér mimoriadne malých rozmerov. V praxi ide o novú generáciu nabíjačiek s prítomnosťou nitridu gália, ktorú do svojich produktov aplikuje dokonca aj spoločnosť Apple.

Počas rozhovoru Yang hovoril, ako sa GaN nabíjačky vyvinuli potom, čo s nimi začala spoločnosť Anker pred pár rokmi experimentovať. V súčasnosti predáva druhú generáciu adaptérov s označením GaN2 a už na budúci rok má byť k dispozícii tretia generácia, ktorú budeme označovať ako GaN3.

Ako to celé funguje? 

4 dôvody, prečo baterka v iPhone stráca životnosť.
4 dôvody, prečo baterka v iPhone stráca životnosť.

Nitrid gália (GaN) sa používa v nabíjačkách ako náhrada za kremík. To pomáha spoločnostiam ako Anker vyrábať neuveriteľne výkonné a kompaktné nabíjačky, ktoré ponúkajú viac ako 65 W výkon.

Vzhľadom na to, ako sú mobilné zariadenia náročné na spotrebu energie sú práve GaN nabíjačky veľmi vhodné na rýchle doplnenie batérie napríklad aj v polovici pracovného dňa.

Instagram BannerDoba nabíjania iPhonu sa v závislosti od konkrétneho modelu pohybuje medzi dvoma až troma hodinami (5 W). Ak by používateľ zvolil 20 W adaptér, trvalo by to asi hodinu a pol a ak by zvoli 45 až 65 W adaptér (ktorý ale iPhone nepodporuje), mohol by sa dostať na teoretický čas okolo 30-40 minút.

Generálny riaditeľ Anker ale tvrdí, že v blízkej budúcnosti by to mohlo vďaka modernejším technológiám trvať menej ako 20 minút. GaN nabíjačky dokážu poskytnúť výkon pokojne aj za hranicou 120 W. Problém je však v tom, ako by to znášala batéria zariadenia.

Prečítajte si tiež  Rýchle nabíjanie a jeho vplyv na životnosť batérie: Naozaj ju ničí alebo je to len mýtus?

Pokiaľ by sa aj v tomto smere urobil pokrok, používanie našich zariadení by nadobudlo úplne iný rozmer. Prakticky nikoho by totiž neotravovala krátka výdrž batérie, pretože by sa dala doplniť aspoň na polovicu doslova na počkanie.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -