Počítačový priemysel sa posúva raketovým tempom vpred. Možno, že vás ani nenapadlo, že aj obyčajná nabíjačka pre nový MacBook Pro 16″ má svoj vlastný procesor. Pochopiteľne nejde o nič extrémne výkonné, no parametre prekonávajú historické počítače.

Spoločnosť ChargerLab najnovšie rozobrala GaN nabíjačku s výkonom 140 W, ktorú môžete štandardne získať ku novému MacBooku Pro 16″ alebo si ju zakúpiť v samostatnom predaji za 105 €.

Dopĺňanie energie prebieha cez MagSafe (káblik má na druhej strane rozhranie USB-C) a aj vďaka nemu podporuje nový MacBook Pro 16″ rýchle nabíjanie. Čo však spomínaný procesor?

Aký čip obsahuje nová nabíjačka od Apple? 

ChargerLab dokázal zistiť, že vo vnútri nabíjačky je mikročip s označením ST STM32G071. Ten sa stará o riadenie celého nabíjacieho procesu. Samotný čip obsahuje 64 MHz CPU, 128 KB flash pamäť a v neposlednom rade aj 36 KB RAM.

No a aj keď sa tieto čísla môžu zdať až smiešne, treba si uvedomiť, že v dávnej minulosti predstavovali absolútny vrchol techniky.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na rozoberanie prvej 140W GaN nabíjačky od Apple

Tak napríklad pristávací modul Apollo 11 mal k dispozícii počítač, ktorý disponoval 4 KB RAM a 32 KB pevným diskom. Jeho rozmery boli 60cm x 30cm x 15cm a váha okolo 30 kg.

Predstavte si, že dnes máte niekoľkokrát viac RAM ale aj úložiska v „obyčajnej“ nabíjačke pre počítač. Sme vážme zvedaví, kam sa dostaneme za ďalších 50 rokov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -