Výrobcovia sa snažia vytvárať tie najbezpečnejšie zariadenia na trhu. Apple patrí medzi tých, ktorým sa to reálne darí. Ako sa ale ukazuje, nič nie je na 100% a aj iPhone sa dá prelomiť. Stačí na to krabička za 15-30 tisíc dolárov. Dnes si ale ukážeme niečo iné. Takto dokáže škótska polícia získavať dáta zo zariadení pomocou prístroja od firmy Cellebrite.
Takto dokáže polícia prelomiť zabezpečenie smartfónu.
Škótska polícia sa nám rozhodla ukázať video, kde prezentuje prístroj od firmy Cellebrite, ktorá sa už roky zaoberá prekonávaním ochrany smartfónov. Niečo, čo bolo kedysi nereálne a stálo to státisíce dolárov je dnes úplne bežná vec, ktorá je navyše podstatne lacnejšia.
Netreba pri tom zariadenie nijakým spôsobom rozoberať a ani do neho vážnejšie zasahovať. Stačí, keď naň len napojíte kábel a a môžete získavať dáta. Ťažko povedať, či to Škóti vedia urobiť aj s iPhonom, na videu sme mohli vidieť Redmi Note 7.
Každopádne je to nepodstatné, pretože už dnes vieme, že je na svete prístroj, ktorý si poradí aj s iOS zariadení. Bezpečnosť teda nie je taká 100% ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Hoci iPhone žiadne zadné dvierka neobsahuje, hackerské spoločnosti už dávno našli spôsob, akým sa doň môžu dostať a bolo by naivné myslieť si, že to tak nie je. Našťastie sú však v tomto smere zodpovedné.
K prístrojom sa dostane len polácia
Tieto firmy poväčšine úzko spolupracujú s políciou a orgánmi činnými v trestnom konaní. Vyrábajú svoj unikátny hardvér, pri ktorom si dávajú vždy pozor aby sa za žiadnych okolností nedostal do nesprávnych rúk. Ak by sa ho zmocnil nejaký menší hacker alebo pokojne aj zlodej, mohlo by to mať veľmi vážne následky. Môžno aj preto je cena všetkých týchto krabičiek, počítačov a systémov na hranici, ktorú bežný človek určite nezaplatí.
Dovoliť si ich môžu iba vládne inštitúcie bojujúce za ochranu a bezpečnosť v krajine. Samotná „Police Scotland“ si systém od spoločnosti Cellebrite veľmi pochvaľuje a vraj ho využíva na dennej báze. Dokáže pomocou neho odkrývať rôznu trestnú činnosť. O tom, či je to správne môžeme len polemizovať.
V zariadeniach máme často krát ale celé svoje životy a ak spáchame nejaký trestný čin, môžu byť niektoré fakty použité proti nám. Pokiaľ teda nikto technológie, ku ktorým by mala mať prístup iba polícia nezneužije, vieme to ako tak tolerovať. Ak by sa ich však zmocnil ktokoľvek iný, bol by to problém obrovských rozmerov.