Spoločnosť Apple predstavila ešte minulý rok revolučnú novinku, keď jej iPhone 14 obdržal ako prvý podporu pre satelitné SOS volania. Táto funkcia sa už viackrát ukázala, ako užitočná, keď napríklad nedávno zachránila život trom mladým študentom, ktorí precenili svoje sily na výlete. Problém je však v tom, že technológia ešte stále nefunguje všade na svete.

Aby sme to priblížili, núdzové SOS volania cez satelit nie sú určené pre obojstrannú komunikáciu medzi dvoma používateľmi. Ako vyplýva z ich názvu, slúžia len na krízové situácie, v ktorých sa iPhone nedokáže pripojiť na mobilnú sieť alebo Wi-Fi. Akonáhle je používateľ v ohrození života, telefón mu môže privolať pomoc jednouchou správou, ktorú odošle záchranárom prostredníctvom satelitu. Používatelia majú túto funkciu vo svojom iPhone až dva roky po zakúpení úplne zadarmo.

Samotný proces trvá podľa spoločnosti Apple v normálnych prípadoch niekoľko desiatok sekúnd, avšak môže sa stať, že na niektorých miestach, kde sa nachádzajú rôzne rušivé elementy, sa celý čas natiahne aj na niekoľko minút. Správa by sa ale mala odoslať za všetkých okolností, len treba vyvinúť trochu väčšiu snahu (napr. telefón viac nasmerovať na oblohu).

Ako sme už naznačili vyššie, núdzové SOS volania v tejto chvíli zďaleka nie sú dostupné všade na svete. Ich štart bol minulý rok sprevádzaný v USA a Kanade, avšak postupne sa novinka dostala aj do Európy a už je podporovaná napríklad aj v susednom Rakúsku, alebo v krajinách ako Veľká Británia, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Portugalsko či Holandsko.

Núdzové SOS cez satelit sa rozširuje. Dostane sa konečne na Slovensko? 

Zdroj: Apple / 9to5mac (úprava redakcie)

Aj keď by sme veľmi radi napísali niečo iné, v tejto chvíli žiaľ musíme uviesť NIE. Spoločnosť Apple síce sľubuje, že technológiu rozšíri do celého sveta, avšak na Slovensku a ani v susednej Českej republike zatiaľ nie je dostupná. Jej zavádzanie prebieha pomaly a prioritou sú väčšie krajiny.

Ako píše portál 9to5mac, na túto technológiu sa po novom môžu tešiť zákazníci v Austrálii a na Novom Zélande, kde zatiaľ nebola dostupná. Núdzové SOS cez satelit je teda v súčasnosti dostupné v štrnástich destináciách po celom svete.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Podľa všetkého je ale iba otázka času, kedy sa ich dočkáme aj v našich končinách. Ako môžete sami vidieť na zozname vyššie, Európa prijíma túto technológiu zatiaľ veľmi rýchlo a dobre. Snáď teda Slovensko a ani Česko nebudú predstavovať pre spoločnosť Apple problém.

Prečítajte si tiež  Apple Mapy v iOS 17 dostávajú funkciu, na ktorú sme čakali roky. Konečne dobehli Google Mapy

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tejto inovácii vy. Z nášho pohľadu ide o super nápad. Veď aj na Slovensku máme lokality v lesoch, kde s nedá chytiť žiadna sieť. Ak by sa vám na výlete alebo prechádzke niečo stalo, takto si viete zavolať pomoc.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -