Napadlo vás niekedy, koľko stojí spoločnosť Apple výroba jej najdrahšieho smartfónu v ponuke? Týmto zariadením je dnes iPhone 14 Pro Max, ktorý štartuje na Slovensku po zľave na úrovni 1 287 € (pôvodná cena 1 449 €). Technologický gigant má celkom pochopiteľne na svojom najdôležitejšom produkte aj vysokú maržu. A hoci je po technickej stránke v mnohom lepší než jeho predchodca iPhone 13 Pro Max, výroba je len zanedbateľne drahšia. Téme sa venoval portál Appleinsider.

Aby sme boli o čosi konkrétnejší, náklady na produkciu iPhonu 14 Pro Max sú aj napriek všetkým udalostiam a inflácií len o 3,7 % vyššie, než náklady na produkciu staršieho modelu. Táto suma pozostáva zo zrátania všetkých materiálov a komponentov, ktoré spoločnosť Apple pri týchto zariadeniach používa. Je nutné zdôrazniť, že do nej nie je započítaný vývoj, marketing a distribúcia zariadenia, ktoré určite nie sú lacné.

- Reklama -

Pokiaľ si ale kúpite iPhone 14 Pro Max so základnou 128 GB NAND flash pamäťou za 1 287 €, spoločnosť Apple zaplatí za výrobu tohto istého zariadenia „iba“ 434 €. Je nutné zdôrazniť, že aj keď sa nezdá táto čiastka ktovieako vysoká, v skutočnosti nie je ani nízka.

Mnoho ľudí si totiž myslí, že výrobné náklady na najnovší iPhone sa pohybujú v nižších stovkách eur. Nie je to však pravda, pretože jeho špičkový hardvér a vyspelé komponenty sú relatívne drahé.

Drahší bol procesor, displej aj 48 Mpx fotoaparát. Apple však dokázalo na jednom komponente ušetriť 

Tim Cook - iPhone 14 Pro Max a iPhone 14 Pro
Zdroj: Unsplash / SCREEN POST (úprava redakcie)

V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaplatila spoločnosť Apple o 10,3 € viac za modernejší procesor A16 Bionic, ktorý je vyrobený 4 nm procesom a nahrádza starší čip A15 Bionic, ktorý sa produkoval 5 nm výrobným procesom. Novší procesor je nie len výkonnejší ale aj energeticky úspornejší. Vďaka tomu má iPhone 14 Pro Max prakticky dokonalú výdrž batérie.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Apple tiež muselo zaplatiť viac za displej, pretože v ňom použilo technológiu LTPO (vďaka nej funguje Always-on) a rovnako komplikovanejší výrobný postup pri dierovaní kvôli Dynamic Islandu. Viac sa o tejto téme dočítate tu. Zatiaľ čo pri iPhone 13 Pro Max predstavoval displej cca 19 % všetkých nákladov na výrobu zariadenia, v prípade nástupcu je to 20 %.

V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na hlavný širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx. Tento komponent má aj vylepšený systém stabilizácie posuvu senzora a spoločnosť Apple zaň platí o 5,9 € viac, než v roku 2021.
Loopi reklama
Reklama

Je tiež zaujímavé, že spoločnosť Apple dokázala na niektorých komponentov ušetriť. Medziročne napríklad mierne zlacnel 5G modem, ktorý firma poprvýkrát použila v roku 2020 v iPhone 12. Vo výsledku teda Apple platí za každý vyrobený kus iPhonu 14 Pro Max len o cca 16 € viac, ako za iPhone 13 Pro Max. A to nie je veľký rozdiel, čo poviete?

>Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -