Spoločnosť Apple zažíva svoje každoročne najlepšie, ale zároveň aj najťažšie obdobie. V extrémne krátkom čase musí dodať svojim zákazníkom obrovské množstvo nových iPhonov 15, ktoré si za uplynulý mesiac stihli objednať. A aj keď to pri niektorých modeloch stále trvá šialene dlhú dobu, podľa analytikov by sa to čoskoro mohlo zmeniť.

Ako informuje portál PhoneArena, prestížny analytik Samik Chatterjee zo spoločnosti JP Morgan zverejnil svoju novú prieskumnú poznámku pre investorov, v ktorej uvádza, že dodacie lehoty iPhonu 15 sú v tomto momente kratšie, ako v prípade minuloročného iPhonu 14 (v rovnakom časovom rámci). Chatterjee tým naznačuje, že spoločnosť Apple mohla pocítiť slabší dopyt, čo sa negatívne podpíše koncom roka 2023 aj na jej finančných výsledkoch.

Analytik tiež dopĺňa, že celkom pozitívne to posledné dní nevyzeralo ani s akciami technologického giganta. Tie totiž klesali počas šiestich po sebe idúcich obchodných dní. Ak by sa pridal aj ďalší deň, došlo by ku najdlhšej sérii strát akcií od januára 2022. Dobrou správou, ale ej, že práve v siedmy deň akcie vzrástli o príjemných 12 centov.

Koľko sa dnes čaká na nový iPhone 15?

Treba zdôrazniť, že tí zákazníci, ktorí si svoj iPhone 15 predobjednali v septembri by sa pomaly mali dostávať ku svojim extrémne natiahnutým objednávkam, ktoré v prípade iPhonu 15 Pro Max končili až niekde 6. novembra 2023 (na oficiálnom Apple Online Store).

Zároveň tiež platí, že ak si dnes objednáte iPhone 15 alebo iPhone 15 Plus, môžete ho mať prakticky na druhý deň, pretože na tento model sa podľa analytika skoro vôbec nečaká a veľa predajcov ho už má skladom. My sme to v redakcii overili a môžeme potvrdiť, že je to tak už aj na Slovensku.

Pri iPhone 15 Pro je potom dostupnosť horšia a čakacie doby dosahujú 15 dní. iPhone 15 Pro Max je na tom stále najhoršie, nakoľko tu sa dostávame až na 25 dní.

Aká je situácia na Slovensku? Pýtali sme sa autorizovaných predajcov  

iPhone 15 Pro
Zdroj: Unsplash / Amanz / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Nutné je tiež zdôrazniť, že tieto dáta nevychádzajú zo slovenského trhu, kde môže byť situácia stále ešte výrazne horšia. Pre spoločnosť Apple sme príliš malá krajina na to, aby nás považovala za svoju prioritu.

S otázkou, ako sú na tom aktuálne dodacie lehoty na iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max sme oslovili viacerých slovenských resellerov, pričom do uzávierky nám odpovedal iba zástupca spoločnosti iStores.sk.

Prečítajte si tiež  Toto bol prvý výrobok od Apple!

Predajca zdôraznil, že dopyt po vymenovaných modeloch je v roku 2023 tradične veľmi vysoký a nie je ho možné okamžite pokryť. Zariadenia majú chodiť na sklad priebežne, pričom objednávky sú vybavované v poradí, v akom boli prijaté. iStores v tejto chvíli nedokáže stanoviť presný termín toho, koľko bude zákazník čakať na svoj iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max, no odporúča vytvoriť si objednávku v elektronickom obchode, pričom sľubuje, že urobí všetko preto, aby bola čo najskôr vybavená. Svojim zákazníkom tiež ďakuje za trpezlivosť.

Pokiaľ sa nám na túto tému vyjadria aj ďalší predajcovia, článok budeme aktualizovať o ich stanovisko.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -