Spoločnosť Apple už nejaký čas umožňuje vývojárom ponúkať alternatívne ikony pre svoje aplikácie, ktoré si používatelia dokážu podľa svojho želania meniť. Hoci sa s tým často nestretávame, v minulosti niečo podobné ponúkal aj Instagram.

Avšak, okrem natívnych aplikácií Hodiny a Kalendár, ktoré pochádzajú priamo od Apple, systém doposiaľ nikdy oficiálne neumožňoval používanie animovaných ikoniek – čo je trochu škoda. Ako teraz informuje portál 9to5mac, vďaka vzácnej chybe v operačnom systéme iOS to ale predsa len možné je. Stačí na to použiť špeciálny postup.

Vývojár Bryce Bostwick totiž nedávno objavil spôsob, ako toto obmedzenie obísť a spôsobil tým rozruch v celej technologickej komunite.

Ako to funguje v praxi? 

Za normálnych okolností váš iPhone vyžaduje, aby ste si vybrali vlastnú ikonu priamo v aplikácii a následne systém zobrazuje upozornenie, ktoré túto zmenu potvrdzuje.

Ak náhodou systém nedokáže overiť, že ikonu skutočne vybral používateľ nakoľko nepotvrdil upozornenie, zmena ikony sa zruší. To znamená, že aplikácia nemôže meniť svoju ikonu na pozadí sama od seba – čo je samozrejme logické.

Bostwick však vymyslel metódu, vďaka ktorej dokázal nastaviť vlastné ikony bez potreby potvrdenia od používateľa. Taktiež sa mu vďaka tejto vzácnej chybe podarilo oklamať systém tak, aby iOS videl aplikáciu ako aktívnu, aj keď beží na pozadí. To bolo pre tento trik kľúčové.

Objavený postup umožňuje aplikácii meniť ikonu automaticky na pozadí kedykoľvek sa jej zachce a bez akéhokoľvek zásahu zo strany majiteľa zariadenia. Na demonštráciu tejto možnosti Bostwick skombinoval viaceré ikony apiek, ktoré prehral rýchlo za sebou, čím vytvoril animované ikony.

Hoci myšlienka animovaných ikon môže byť pre niektorých používateľov rušivá, vývojár verí, že by bolo zaujímavé, keby aplikácie mohli zobraziť krátke animácie napríklad pri prijatí notifikácie.

Apple by sa mohol inšpirovať

Je samozrejme úplne jasné, že pokiaľ by vývojár chcel svoj trik „prepašovať“ do App Store, tím zameraný na kontrolu apiek by pravdepodobne takýto softvér okamžite zamietol. Tvorcovia apiek sa musia držať striktných pravidiel a v tomto prípade ide o ich evidentné obchádzanie.

Na druhej strane však ide o vynikajúci nápad, ktorým by sa spoločnosť Apple jedného dňa mohla predsa len inšpirovať. Ako už bolo spomenuté vyššie, animované apky by boli ideálne v prípade zobrazovania upozornení.

Samozrejme by mal mať používateľ možnosť túto funkciu samostatne aktivovať, ale aj deaktivovať. Ak by nechcel vidieť animáciu, pretože by ho moc vyrušovala, jednoducho by ju vypol. Z nášho pohľadu je to super nápad, ktorý by sme radi videli aj v praxi.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako preniesť kontakty z Androidu na iPhone?

Dajte nám vedieť do komentára na sociálnych sieťach, čo si o tom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -