Funkcia núdzového volania SOS cez satelit v iPhone sa takmer okamžite postavila do úlohy záchrancu v prípade množstva príbehov. Vychytávku, ktorú spoločnosť Apple predstavila v minuloročných modeloch smartfónov si pochvaľujú aj záchranárske a bezpečnostné zložky.

Funkcia núdzového volania cez satelit pomohla nájsť a zachrániť ďalšiu turistku, ktorá sa ocitla v nebezpečenstve. Keď sa v kalifornskej oblasti Canyon Falls v Tujungu zrútila cesta, oddelenie záchranárov bolo okamžite upozornené práve vďaka schopnosti núdzového volania. Šéfovia týchto oddelení hovoria, že to bol iba jeden z mnohých prípadov, ktorý zmenil ich názor na funkciu v každom novom iPhone.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

iPhone je v úlohe záchrancu čoraz častejšie

Riaditeľ pre technológie SAR Steve Goldsworthy sa v jednom z rozhovorov vyjadril, že v prípade SOS satelitného volania bol najprv nedôverčivý.

Viedla ho k tomu domnienka, že funkcia bude zneužívaná a záchranári budú čeliť množstvu falošných správ. Opak sa však stal pravdou a tento systém je neuveriteľne užitočný.

iPhone volania cez satelit
Zdroj: Bing / SvetApple (úprava redakcie)

Poloha GPS obsiahnutá v správe sa získava priamo z telefónu, takže je dokonalo presná. Podľa zástupcov záchranárskych zložiek v spomínanej oblasti sa stretli už s viac ako desiatimi prípadmi, kedy ich na lokalitu nehody upozornil práve iPhone cez satelit.

Najväčšou výhodou je okamžité upozornenie, vďaka ktorému vedia príslušníci zboru rýchlo reagovať a podľa súradníc sa dostať presne na miesto, kde sa nachádza osoba/y v núdzi.

Ako funguje tiesňové SOS volanie na iPhone? 

Tiesňové volanie je dostupné pre iPhone 14 alebo novší a funguje veľmi jednoducho a efektívne.

Samotná funkcia tiesňových volaní funguje tak, že používateľom umožňuje odosielať textové správy záchranným službám, keď sú mimo mobilného pokrytia, alebo Wi-Fi.

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple vo svojich oficiálnych materiáloch píše, že odoslanie textovej správy cez satelit môže trvať 15 sekúnd v ideálnych podmienkach s priamym výhľadom na oblohu a horizont.

Ak sa však vo vašom okolí nachádzajú stromy, alebo iné prekážky, môže to spôsobiť, že odoslanie správy bude trvať dlhšie, alebo sa nepodarí.

Prečítajte si tiež  iPhone dostáva ďalšiu brutálnu satelitnú službu. Hodí sa na cestách autom

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -