O tom, že Xiaomi sa v minulosti prezentovala ako “Čínske Apple” nemusíme ani diskutovať. Dnes sa už firma značne oddelila od tejto myšlienky a jej produkty začínajú byť stále originálnejšie. Stále sa ale nájde niečo, čo nás vie poriadne naštvať. Xiaomi kopíruje Apple. Toto sú “Mimoji”.

Xiaomi kopíruje Apple. Toto sú “Mimoji”

Poznáte “Memoji”, ktoré Apple predstavilo s príchodom iPhonu X a teda technológie Face ID? Tá vám dokáže naskenovať tvár. Netvrdíme, že táto funkcia je práve najpoužívanejšia a akokoľvek nevyhnutná. Môže byť ale zábavná a pre Apple je určitým spôsobom výnimočná. V Xiaomi si to evidentne všimli tiež. Rozhodli sa urobiť svojich vlastných 3D avatarov. Tí budú dostupní pre zariadenia s novej rady CC9.

3D avatari od spoločnosti Xiaomi fungujú skoro rovnako ako tie od spoločnosti Apple. Čínsky výrobca ale obvinenia z kopírovania popiera. Vďaka Mimoji môžu používatelia vytvárať avatary s individuálnym charakteristickými prvkami a následne ich rozosielať napríklad svojim známi či priateľom. Meniť môžete tvár,vlasy, farbu pleti, rôzne doplnky či oblečenie.

Xiaomi kopíruje Apple. Toto sú Mimoji. - svetapple.sk
Nie toto nie sú Memoji ale Mimoji – svetapple.sk

No a hoci môže Xiaomi koľko len chce tvrdiť, že žiadne Apple nekopíruje, názov hovorí za všetko. Postavičky, ktoré môžete vidieť na obrázku vyššie sú skoro identické ako tie, ktoré ponúka jablková spoločnosť. Názov je dokonca tak podobný, že niekto si ani nevšimne, že tam je vymenené písmenko.

3D avatarov majú aj iní konkurenti

Apple samozrejme nie je jediné, ktoré ponúka určitých avatarov, ktorých si môžete individuálne editovať. Podobnú funkciu má napríklad aj Microsoft či spoločnosť Samsung. Všetci menovaní výrobcovia majú ale pre svoje “postavičky” určité špecifické prvky. Ak sú si teda technológie aj podobné, v skutočnosti ich niečo delí a ľudia to vedia rozoznať. Mimoji ale nedelí vôbec nič.

Dizajn postavičiek je dovolíme si tvrdiť úplne rovnaký ako ten od Apple a to isté platí aj pre názov. Ťažko povedať, či sa v Cupertine rozhodnú na Xiaomi podať žalobu avšak bolo by to zaujímavé. Problémom môže byť vymožiteľnosť práva v Číne. V poslednej dobe sa už ani Apple nesnaží…

Xiaomi kopíruje Apple. Toto sú Mimoji - svetapple.sk
Xiaomi kopíruje Apple. Toto sú Mimoji – svetapple.sk

zdroj: macrumors

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here