V poslednom období čoraz častejšie počúvame o tom, že spoločnosť Apple nie je inovatívna a vo všetkom ju predbiehajú čínske značky. Nie je to však celkom pravda, nakoľko práve čínske značky vo veľkom kopírujú nápady technologického giganta z Cupertina. Najnovšie to urobila spoločnosť Xiaomi, ktorá sa rozhodla privlastniť si geniálnu technológiu, s ktorou prišiel iPhone ešte v roku 2020. Téme sa venoval portál Mobilizujeme.

Reč je konkrétne o funkcii digitálneho kľúča, ktorí si majitelia iOS zariadení môžu užívať dlhšiu dobu na podporovaných vozidlách. Používatelia s operačným systémom Android však majú pri veľa výrobcoch smolu. Nebude to ale platiť, pokiaľ si kúpite zariadenie od Xiaomi. Technologický gigant totiž na konferencii MWC uviedol, že už čoskoro predstaví svoju vlastnú integráciu Digital Car Key. Firma má už dokonca aj partnera. Paradoxne ide o rovnakú automobilku, s akou začínalo aj Apple.

Číňania konkrétne spolupracujú s mníchovským BMW, ktoré začalo ako jedno z prvých podporovať aj digitálne kľúče v iOS. Ak budete vlastniť Xiaomi, technológia má fungovať prakticky rovnako, ako na iPhone. Nebudete musieť mať pri sebe fyzický kľúč ale bude vám stačiť telefón vo vrecku, prípadne hodinky (Apple Watch) na ruke, aby ste sa dostali do auta. Rovnako tak skrz digitálny kľúč budete môcť vozidlo naštartovať a samozrejme uzamknúť.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

LOOPI REKLAMA
REKLAMA


Samotná technológia je veľmi užitočná. V prvom rade je to veľmi komfortné zjednodušuje spôsob, ako niekomu požičať auto bez toho, aby ste sa s ním vôbec stretli. Jednoducho mu totiž zazdielate kľúč do jeho Google alebo Apple peňaženky a on by mal mať všetko potrebné na to, aby vozidlo odomkol a odišiel na ňom tam, kam potrebuje.

BMW Connected prichádza s podporou CarKey. Tieto vozidlá ho budú podporovať.
Zdroj: Apple / BMW

Celkom pochopiteľne sa tu naskytá aj otázka bezpečnosti. Predsa len by tieto postupy mohli viesť k rôznemu druhu zneužití. Rovnako, ako Apple sa však aj Xiaomi pri vývoji funkcie od samého začiatku sústredí na to, aby bola technológia čo možno najlepšie zabezpečená.

Samotné kľúče by mali byť špeciálne šifrované, vďaka čomu sa ku nim nedostanú žiadne iné osoby než tie, ktorým boli zverené. Rovnako by ich nemalo byť možné odkopírovať na diaľku. V prvých smartfónoch by sme mali túto novinku vidieť v druhej polovici roka.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -