Apple celý rok pracuje na jednom jedinom momente. Pracuje na tom, aby nám predstavilo najnovšie a najlepšie zariadenie na svete, ktoré chce okamžite celý svet. Každým rokom sa týchto smartfónov predajú desiatky, či dokonca stovky miliónov kusov a tak je dôležité, aby priniesli čo najlepšie a najmodernejšie technológie. To čo prinesie, uvidíme zajtra večer, no nateraz sa pozrime na to, čo môžeme očakávať.

Zajtra bude predstavený iPhone 7, čo prinesie?

V prvom rade by sme chceli upozorniť na to, že nový iPhone nebude ničím príliš výnimočný. Základ novinky totižto bude tvoriť dva roky starý iPhone 6, očakávame teda zaoblené hrany, hrubé pásiky na zadnej strane, ktoré však budú mierne odlišné od tých súčasných, no a potom rovnaké uhlopriečky, ako majú aj súčasné modely. V praxi by sme sa teda mali dočkať nového smartfónu, ktorý bude dosť podobný tomu súčasnému s drobnými zmenami, niečo ako facelift automobilu.

- Reklama -

Samozrejme vizuálne zmeny ale nebudú úplne všetko, čo Apple ponúkne. Telefón bude veľa noviniek ukrývať práve vo svojom vnútri a očakáva sa teda, že to bude ďalší fantastický model, aj napriek tomu, že nespôsobí revolúciu.

iPhone 7 - svetapple.sk

Výkon

O výkon sa postará ďalšia generácia Apple A10 procesora, ktorá by mala byť taktovaná na 2,37 GHz. Procesor bude 2-jadrový a samozrejme prinesie 64-bitovú architektúru tak, ako všetky iPhony predstavené od roku 2013. Novinkou by v prípade väčšieho modelu Plus mohla byť aj vyššia operačná pamäť, v tomto prípade by sa mala dostať na hodnotu 3GB. Nedávne úniky benchmark testov nového zariadenia prezradili, že tento telefón môže byť dokonca výkonnejší, ako súčasne najvýkonnejšie iOS zariadenie.

To, či bude teda nový iPhone schopný konkurovať svojim výkonom aj modernejším a výkonnejším počítačom sa dozvieme až zajtra. Informácie, ktoré dnes vieme však tomuto faktu minimálne nasvedčujú.

Výkon - svetapple.sk

Fotoaparát

Čo sa týka fotoaparátu, tak v tomto smere iPhone patrí medzi jednoznačnú špičku a rovnako tak bude patriť aj v budúcnosti. Telefón bude mať pravdepodobne stále fotoaparát s rozlíšením 12Mpx, no zrejme sa zmení kvalita fotiek, čomu nasvedčuje väčší otvor pre zadnú šošovku na menšom modeli. V prípade väčšieho iPhonu 7 Plus sa dočkáme až dvoch šošoviek fotoaparátu. Videá a fotografie budú vďaka ním podstatne kvalitnejšie, ostrejšie a pravdepodobne preto príde väčší model s väčšou operačnou pamäťou.

Videá aj fotografie by mali byť po novom na oboch modeloch opticky stabilizované. Doposiaľ to bola len výsada väčšieho modelu Plus. Sme zvedaví na to, ako chce Apple opticky stabilizovať aj dve šošovky, ale veď nechajme sa prekvapiť.

Camera -svetapple.sk

Koniec hardvérového Home Button

Apple tento rok urobí veľkú zmenu v ovládaní. Nebude síce až tak veľká v princípe, všetko ostane pekne po starom, no namiesto hardvérového tlačidla očakávame dotykovú plochu. Práve tá by mala pomôcť s vodeodolnosťou, o ktorej si môžeš prečítať nižšie. Predsalen hardvérové tlačidlo má nejaký ten otvor a cez tento otvor môže natiecť voda. Tlačidlo bude teda dotykové, ale to neznamená žiaden dôvod na obavy.

Na zmenu by si sa totižto mohol aj tešiť. Apple má v talóne fantastickú technológiu 3D Touch, pomocou ktorej bude schopné simulovať originálne kliknutie, rovnako ako napríklad na Force Touch Trackpade na MacBooku. Človek, ktorý nevie, že kliknutie je vlastne len umelo vytvorená spätná odozva asi ani nevie, že trackpad reálne nestlačil. Takto to bude fungovať aj pri novom iPhone. Na toto sa veľmi tešíme.

3D Touch - svetapple.sk

Vodeodolnosť?

V spojitosti s iPhonom sa už pomerne dlho spomína aj vodeodolnosť. Zariadenie od Applu neboli nikdy odolné voči vode a veľa z nich svoj elektronický život skončilo niekde na dne bazéna. Je to síce smutné, ale je to tak. Telefón za stovky eur nedokáže ponúknuť niečo, čo je dnes už pomerne bežné. To by sa ale mohlo zmeniť s príchodom nového modelu 7. Ten by mohol priniesť zvýšenú odolnosť voči vode, aj keď pravda je taká, že zvýšená odolnosť nezaručuje vodotesnosť. Apple by s novinkou nemalo plniť ani štandard IP68, ktorý sa u nás označuje v podstate ako prachotesný. Spĺňať by malo normu IPX7, čo znamená, že telefón bude možné namočiť na 30 minút, 1 meter pod hladinu. To nie je nič moc, ale lepšie, ako v súčasnosti.

Pravda by mala byť taká, že telefóny skutočne budú odolné voči vode a ponoreniu v malom rozsahu, možno aj väčšom rozsahu, no z právneho hľadiska a z hľadiska ochrany pred reklamáciou nebude spĺňať štandardy IP68. Tento postup je síce trošku okatý, ale podobne by to malo fungovať aj napríklad pri hodinkách Apple Watch. Koniec koncov, jedným z dôvodov, prečo Apple odstránilo jack, zo spodnej strany je aj vodeodolnosť. To, ako bude Apple riešiť počúvanie hudby so slúchadlami ešte nevieme, no predpokladáme, že tento problém vyrieši buď cez Bluetooth “AirPods” alebo cez redukciu či slúchadlá, ktoré sa budú pripájať priamo do Lightning konektora, čo je asi najpravdepodobnejšia možnosť.

Vodotesnosť - svetapple.sk

Úložisko

Veľká zmena sa očakáva aj v prípade úložiska, ktoré by sa opäť raz malo rozšíriť a to nie len v hornej hranici. Vrchol ponuky bude uzatvárať model s pamäťou 256GB, čo určite využijú predovšetkým ľudia, ktorí radi fotografujú a natáčajú kvalitné zábery v 4K. V reálnom svete ale určite postačí aj stred, ktorý sa navýši zo súčasných 64GB na fantastických 128GB. Človek tak bude mať obrovské množstvo dát rovno po ruke a nebude musieť priplácať ani tak veľa peňazí.

To platí ale aj pre absolútny základ. Tento rok už vraj konečne nemáme očakávať biednych 16GB, ktoré v roku 2016 zaplníš 3 aplikáciami, niekoľkými fotkami, videami a pár pesničkami v aplikácií Hudba. Základ bude tvoriť 32GB, čo bol kedysi vrchol. Apple teda konečne ide s dobou a vyhovie aj tým najnáročnejším!

iPhone 7 - svetapple.sk

Farby

Zaujímavé to má byť aj s farbami tohto telefónu. Apple by malo klasicky ponúknuť to, čo ponúka už dnes. Výber bude teda určite pozostávať zo štyroch populárnych odtieňov a to ružovo-zlatej, zlatej, striebornej a vesmírne šedej. Apple ale tento rok možno obohatí paletu ešte o jednu alebo dokonca dve farebné varianty. Skloňuje sa tu hlavne tmavomodrá farba a tiež vesmírne čierna. Osobne skôr veríme, že ak má Apple predstaviť nejaký z týchto dvoch odtieňov, určite vyberie skôr vesmírne čiernu. Ak by ale priniesol aj modrý, určite by nič nepokazil, telefón v ňom vyzerá skvelo.

Na druhú stranu, všetkého veľa škodí a po pridaní dvoch farieb by mala celá paleta už 6 možností výberu, čo nie je málo a je otázne, či by tu pri zákazníkoch nevznikol problém s výberom.

iPhone 7 - svetapple.sk

Smart konektor

Okrem vodeodolnosti sa na niektorých únikoch objavil aj takzvaný “Smart” konektor, ktorý nájdeme aj na nových iPadoch Pro. Problém je, že v tomto prípade slúži ako možnosť na pripojenie externej klávesnice, čím sa s iPadu stane tak trochu Mac. Ako sa ale podarilo zistiť, cez tento konektor sa dajú zariadenia aj nabíjať. Už na prvých únikoch sa na väčšom iPhone 7 Plus objavili otvory pre tento konektor. Práve preto je dosť možné, že väčší model prinesie aj bezdrôtové nabíjanie. Pripojenie klávesnice určite neočakávame.

To, či príde so Smart konektorom aj menší model so 4,7″ displejom zatiaľ nevieme. Žiaden únik nám jeho prítomnosť aj tu nepotvrdil, no na druhú stranu, bolo by trošku zvláštne, keby takúto technológiu menší model nemal a väčší naopak áno.

Smart konektor - svetapple.sk

Záver

V závere tohto článku teda konštatujeme, že Apple sa zrejme bude snažiť vyrobiť fantastický iPhone, no nebude to nič, čo by nejako veľmi chýbalo aj súčasným modelom. Bude to teda Evolúcia s veľkým E. Pravá revolúcia vraj príde až na budúci rok. Bude to iPhone 8, ktorý má priniesť celosklenené telo či zaoblený displej, čo už znie veľmi, ale veľmi zaujímavo. Otázne ale je, ako to bude vyzerať v praxi. Každopdádne sa veľmi tešíme už dnes. Zajtra, 7.9.2016 bude telefón predstavený o 19:00 nášho času. Konferenciu budeme samozrejme sledovať aj my a ty sa práve u nás dočítaš úplne všetko čo potrebuješ o tejto novinke vedieť.

iPhone 7 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.