Ako iste viete, spoločnosť Apple si lipne na bezpečnosti svojich používateľov. Pokiaľ si kúpite iPhone a ste trebárs teroristom, technologický gigant ho odmietne odomknúť dokonca aj na žiadosť amerického prezidenta. Dôvod je taký, že to vlastne skrz vstavané šifrovanie ani nedokáže.

V súvislosti s tým sa začalo špekulovať, že by v americkom senáte mohol byť predložený zákon, ktorý by Apple donútil zabudovať do každého iPhonu aj zadné vrátka. Neskôr sa tak naozaj stalo a tento zákon bol poprvýkrát navrhnutý minulý rok.

V princípe by bolo podľa neho pre spoločnosť Apple (ale aj ďalších technologických gigantov) nezákonné používať silné šifrovanie či už pre jednotlivé zariadenia alebo cloudové služby. Ak by to bolo potrebné na žiadosť súdu, spoločnosť by musela sprístupniť všetky informácie a dáta používateľov orgánom činným v trestnom konaní.

Zároveň by Apple muselo mať podrobnú evidenciu rôznych osobných údajov samotných zákazníkov. A to je pochopiteľne v rozpore s jej internými pravidlami.

Zákon zatiaľ nebude pokračovať 

Ako informuje portál 9to5mac, hoci boli karty ešte donedávna rozložené, v súčasnosti to vyzerá tak, že spomínaný návrh zákona nebude pokračovať.

Ťažko povedať, aký to má dôvod, no v súčasnosti môže byť Apple pokojné, pretože nebude musieť robiť kroky, ktoré sú v rozpore s jeho pravidlami.

Prečítajte si tiež  Komentár: Európska Únia má šancu vyhrať nad Applom. Bude mať iPhone USB-C?

Druhým dychom ale treba dodať, že stále existujú rôzne iné zákony, ktoré od tejto firmy vyžadujú určité informácie o zákazníkoch. Nakoľko sa ale po stránke technológie Apple spolieha na prisilné šifrovanie, nedokáže ich poskytnúť prakticky nikomu. Samé totiž nemá kľúč aby sa ku uvedeným informáciam a dátam dostalo.

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -