Spoločnosť Apple nám už o 5 mesiacov predstaví úplne nový iPhone 15 v jemne prepracovanom dizajne s lepšími fotoaparátmi a procesorom A17 Bionic (len pre verzie Pro), ktorý bude opäť stelesňovať to najvýkonnejšie, čo sa bude dať v rámci mobilných zariadení zaobstarať.

A aj keď sa technologický gigant pokúša utajiť všetky novinky, iPhone 15 je tak obrovský projekt, že to pri ňom v podstate ani nie je možné. Pracuje na ňom skrátka príliš veľa ľudí či už priamo v centrále Apple v Cupertine, alebo v ázijských dodávateľských reťazcoch. Väčšina informácií o jeho technológiách, alebo dizajne je preto dávno na internete.

To, o čom sa však dlhodobo diskutuje je očakávaná cena. No a presne tejto téme sa venoval portál PhoneArena. Jeho redaktori sa zamerali na najnovší únik, ktorý naznačuje, že ako za základný iPhone 15, tak aj za drahší iPhone 15 Pro si poriadne priplatíme. Na takéto zdražovanie nebol pripravený snáď nikto.

iPhone 15 sa má vyrábať o desiatky percent drahšie 

iPhone 15 Pro čierny
Zdroj: Twitter / Volodymyr (úprava redakcie)

Medzi jeden z hlavných dôvodov, prečo by malo Apple v roku 2023 zvyšovať ceny svojich najdôležitejších a najpredávanejších produktov je ten, že mu výrazne stúpli výrobné náklady. Súvisí to s infláciou, ako aj drahšími komponentami.

Leaker Revegnus špecifikuje, že každý iPhone 15 / 15 Plus na produkciu drahší o cca 12 %, pričom výroba prémiovej verzie iPhone 15 Pro / 15 Pro Max by mala zdražieť dokonca o šialených 20 % v porovnaní s aktuálnou generáciou, ktorá prišla na trh v roku 2022.

Ak ide o skutočné dáta, spoločnosť Apple určite neprevezme na seba výrazné zvýšenie cien. Vo výsledku by totiž došlo k drastickému zníženiu marže a to by sa zase nepáčilo jej investorom, ktorí by začali predávať akcie.

Firma preto bude musieť preniesť zvýšené náklady na zákazníka, čo sa môže prejaviť práve zdražovaním jednotlivých zariadení.

O koľko bude drahší iPhone 15? 

iPhone 15 Pro
Zdroj: 9to5mac

Aj keď presnú informáciu v tejto chvíli nemáme, môžeme predpokladať, že iPhone 15 zdražie o 10 – 15 %, čo vystrelí jeho základnú cenu ďaleko za hranicu 999 €, za ktorú sa predáva dnes. V dôsledku toho sa však zariadenie ešte menej nedostupné a skoro určite sa to prejaví aj na jeho predajoch.

Dobrou správou ale je, že európski zákazníci môžu byť od tohto problému odbremenení. Aj keď Apple minulý rok zdražovalo, týkalo sa to len nášho trhu a dôvodom bolo výrazne oslabenie eura voči doláru.

Prečítajte si tiež  Na iPhone 6 prešlo najviac používateľov z Androidu za posledné 3 roky!

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Teraz sa však podľa dostupných údajov situácia výrazne zlepšila a za uplynulých 6 mesiacov naša mena posilnila až o 10 %, čo môže byť práve nový rozdiel v cene.

Stať sa teda môže to, že Apple začne predávať iPhone 15 a iPhone 15 Pro drahšie len v USA a na ďalších trhoch s tým, že vyššie ceny neprenesie do Európy, kde sme si na ne zvykli v priebehu rokov 2022 a 2023. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -