iPhone môže vyjsť v USA (bez dane) omnoho lacnejšie ako v iných krajinách (napríklad na Slovensku). Uvedomila si to aj ruská obyvateľka, ktorá sa do svojej rodnej krajiny pokúsila prepašovať 92 iPhonov. Tento pokus jej však nevyšiel

Žena pašovala 92 iPhonov z USA do Ruska

Pokus previesť 92 zariadení cez letiskovú kontrolu pomocou falošných dokumentov musel byť skutočne odvážny čin. V dnešnej dobe, kedy je bezpečnosť na letiskách na mimoriadne vysokej úrovni sa pravdepodobnosť úspechu rovná skoro nule. Na vlastnej koži to pocítila aj Yulia Radochinskaya. Jej „batožinu“ zachytil tím colnej a hraničnej obrany (CBP) na medzinárodnom letisku v Newarku.

Táto žena sa najskôr objavila na letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku. Tu kontrole povedala, že sa zdrží len 3 dni. Podľa jej slov mala pracovať pre leteckú spoločnosť a prišla si sem len zakúpiť notebook a mobilný telefón. Už čoskoro sa ale objavila na úplne inom letisku, v spomínanom Newarku (New Jersey). V batožine mala uložených 92 iPhonov.

Hraničná a colná obrana konala rýchlo

Hraničná kontrola samozrejme Yuliu okamžite zadržala a položila jej otázky ohľadom jej „nákladu“. Žena s pokojom odpovedala, že má všetky potrebné dokumenty na prenášanie tovaru v hodnote skoro 100 000$ (cca. 89 000€). Svoj let ale zmeškala kvôli bezpečnostnej kontrole od CBP. Presne preto si hneď a bez obáv rezervovala ďalší.

Do lietadla sa ale nedostala ani tento krát. Tím colnej a hraničnej obrany považoval doložený dokument za plagiát. Pomocou sociálnej siete Linkedin sa dostal k informáciám, že Yulia síce pracovala pre ruskú leteckú spolčnosť, tá však už dnes nefunguje, pretože zanikla.

iPhone XR
Žena mala v batožine až 92 ukradnutých iPhonov – svetapple.sk

Žena bola tazknutá

Netrval ani deň a colníci ženu zatkli na medzinárodnom letisku v Newarku. Všetky zariadenia z batožiny boli následne zabavené. Yulia Radochinskaya sa snažila CBP vysvetliť, že na letisku JFK stretla niekoho menom „Dima“, ktorá jej iPhony nabalila do cestovnej tašky.

Následne pokračovala na druhé letisko, odkiaľ sa mala vrátiť naspäť do Ruska. Nie je celkom jasné, kto bola záhadná Dima a ako sa k zariadeniam vlastne dostala. Pokiaľ boli kúpené, tak by Yulia nemusela platiť daň a ani clo (keby pokus vyšiel). Už na tom by mohla dobre zarobiť. Ako sa ale ukazuje, v tomto prípade šlo pravdepodobne o kradnuté zariadenia, takže to zaváňa ešte závažnejšou kriminálnou činnosťou.

Je veľmi pravdepodobné, že to nebol jediný prípad, ktorý sa stal. Tisíce takýchto iPhonov sa ročne prepašujú rôznymi cestami z USA do iných krajín. Tu ich je už následne možné odomknúť a smelo používať (ak neboli zablokované cez iCloud). Ak bolo takéto zariadenie ukradnuté v USA, nedá sa používať.

Prečítajte si tiež  Rusko pýta od Apple dva milióny rubľov. Za všetko môže nerešpektovanie cenzúry v krajine

Poskytovatelia služieb ich zaraďujú na takzvanú „čiernu listinu“. Keď sa objavia v akejkoľvek sieti v krajine sú systematicky zablokované. Tieto informácie sa ale nezdieľajú s poskytovateľmi služieb z iných krajín. Preto ich používanie v zahraničí je v podstate bezproblémové. Ak by ste sa ale s takýmto iPhonom vybrali na dovolenku práve do USA, už by ste mohli mať problém.

Je úplne bežné, že sa podobné zariadenia našli v krajinách ako Austrália, Čína, Dubaj, Irán, Mexiko, Rusko, Singapur, Spojené arabské emiráty či Vietnam. Preto tu prevláda vysoká popularita nákupu zariadení z čierneho trhu. Či to ale niekomu stojí za to nevieme… Kupujete iPhone ako nový alebo len z druhej ruky? Napíšte nám do komentára.

5 problémov v iPhone, ktoré vyriešite pomocou režimu DFU.
Žena pašovala 92 iPhonov z USA do Ruska. Nevyšlo jej to. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.