Napriek tomu, že Apple v roku 2019 uviedlo na trh hneď 3 nové modely (11,11 Pro, 11 Pro Max), ani jeden z nich nebol najpredávanejší. Toto prvenstvo si odniesol minuloročný model XR. Popravde ani sa tomuto úspechu nečudujeme.

Geniálny ťah od Apple

Apple v roku 2018 predstavilo lacnejšiu alternatívu ku vlajkovej lodi XS/XS Max. Kompetentní si zrejme uvedomili, že ľudia potrebujú aj telefón, ktorý štartuje hlboko pod hranicou 1000$/€. Ako sa ukázalo v roku 2019 bolo toto zariadenie mimoriadne populárne. Jablková spoločnosť ho mala samozrejme v ponuke počas celého roka. Ešte v lete sme vás informovali o tom, že tento produkt bol najpopulárnejší v USA.

V septembri prišiel na trh model 11 a 11 Pro. Možno sme trochu očakávali, že staršie zariadenie firma úplne vyradí z predaja. Nestalo sa tak a v Apple urobili omnoho rozumnejší krok. iPhone XR nechali v ponuke po boku novšieho brata (11), ktorý navyše zlacnel.

XR-ku tak klesla cena o zhruba 150€/$. Podpísalo sa to aj pod Vianočným stromčekom. Možno síce úspech iPhonu 11 nedobehol (ten bol úplne prvý), skončil však na druhom mieste v počte všetkých aktivovaných zariadení. Bavíme sa tu aj o zariadeniach, ktoré majú nainštalovaný operačný systém Android.

iPhone XR
Najpopulárnejší telefón roka 2019 – svetapple.sk

iPhone XR bol v roku 2019 celosvetovo najpredávanejší telefón.

Ako už bolo avizované v nadpise, iPhone XR bol najpredávanejší telefón roku 2019. Opäť tu brali v counterpointresearch aj konkurenčné zariadenia. Dokopy mal produkt od Applu až 3% podiel na trhu.

Na druhom mieste potom skončila konkurencia od Samsungu. Druhým globálne najpredávanejším smartfónom sveta sa stal Galaxy A10 s podielom 2,6%. Apple získalo ešte aj piate miesto v rebríčku. Obsadil ho práve iPhone 11, ktorý je vylepšením modelu XR. Trhový podiel bol v tomto prípade 1,6%, čo bolo rovnaké ako dosiahol Oppo A9 na štvrtej priečke. Musel to byť teda veľmi tesný výsledok.

iPhone XR samozrejme ostáva v predaji aj naďalej v roku 2020. Ukončenie jeho výroby by malo nastať až v septembri, keď ho nahradí nová generácia alebo iPhone 11. Okrem tohto dostupného modelu pridá firma ešte aj v marci iPhone SE 2. Dá sa teda predpokladať, že firma bude v úspešných predajoch pokračovať. Očakáva sa, že sa len za prvé 3 mesiace podarí predať až 20 miliónov kusov druhej generácie SE. To veru nie je malé číslo… Máte iPhone XR aj vy?

  • Apple iPhone XR (3% podieľ na trhu)
  • Samsung Galaxy A10 (2.6% podieľ na trhu)
  • Samsung Galaxy A50 (1.9% podieľ na trhu)
  • Oppo A9 (1.6% podieľ na trhu)
  • Apple iPhone 11 (1.6% podieľ na trhu)
  • Oppo A5s (1.5% podieľ na trhu)
  • Samsung Galaxy A20 (1.4% podieľ na trhu)
  • Oppo A5 (1.3% podieľ na trhu)
  • Xiaomi Redmi 7a (1.2% podieľ na trhu)
  • Huawei P30 (1.1% podieľ na trhu)
Prečítajte si tiež  Vybíja iOS 17 váš iPhone rýchlejšie? Nebojte sa, nie je to marketing, aby ste si kúpili nový model. Toto je dôvod
iPhone XR
iPhone XR bol v roku 2019 celosvetovo najpredávanejší telefón. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.