Spoločnosť Apple si zrejme konečne uvedomila, aký je najväčší nedostatok jej počítačov Mac. Aj keď majú v rámci čipov Apple Sillicon slušný grafický výkon, kvôli obmedzeniam platformy si na nich príliš veľa moderných hier nezahráme. S tým však bude podľa podľa The Verge už čoskoro koniec.

Technologický gigant totiž pri predstavení macOS 14 Sonoma na WWDC 2023 spomenul, že do počítačov Mac konečne zavíta dlho očakávaný herný režim. A nie je to všetko. Na to, aby ho mohli vývojári naplno využívať, im technologický gigant z Cupertina zjednoduší portovanie hier, ktoré pôvodne vznikli pre Windows.

Za všetkým bude stáť špeciálne prostredie podobné Protonu (od Valve), ktoré bude schopné prekladať a spúšťať najnovšie DirectX 12 Windows hry vrámci operačného systému macOS.

Vývojári to budú mať vďaka Apple oveľa jednoduchšie 

Game Porting Toolkit
Zdroj: apple

Apple za týmto účelom vytvorilo Game Porting Toolkit, ktorý je poháňaný zdrojovým kódom CrossOver. Nový nástroj má bez akýchkoľvek problémov vedieť prekladať hry na Windows, vďaka čomu budú môcť vývojári spustiť titul na Macu ešte predtým, ako sa pustia do portovania. Ľahko vďaka tomu zistia, ako dobre beží na platforme a kde sú jeho rezervy.

Nová súprava Game Porting Toolkit poskytuje emulačné prostredie na spustenie vašej existujúcej neupravenej hry pre Windows a môžete ju použiť na rýchle pochopenie využitia grafických funkcií a výkonnostného potenciálu vašej hry pri spustení na Macu,“ uviedla na WWDC manažérka inžinierskych projektov spoločnosti Apple Aiswariya Sreenivassan.

Nová technológia je veľkým prínosom pre celý herný priemysel, ktorý neustále rastie. Počítače Mac neboli nikdy konštruované na to, aby ste ich zaťažovali náročnými hernými titulmi, ale zameriavali sa skôr na prácu a jednoduchosť použitia.

Apple využíva svoj skrytý potenciál 

Doba však pokročila, nároky používateľov stúpajú a výkon, ktorý dokážu poskytnúť ARM čipy zo série Apple Sillicon je častokrát až zbytočne veľký. Aj preto ho chce zrejme Apple zužitkovať týmto spôsobom, čo znamená, že z Macu sa čoskoro môže stať podobne zaujímavá herná platforma, ako to poznáme na Windowse. Navyše pôjde aj o zjednodušenú cestu, ako si jednotlivé hry užiť v novej virtuálnej realite Apple Vision Pro. Aj tá je totiž založená na procesore M2 z Macu.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Stane sa z počítačov Mac nová veľká herná platforma? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  5 aplikácií, ktoré dnes stiahneš zadarmo. (21.8.2019)

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.