Spoločnosť Apple odhalila na konferencii WWDC 2023 zariadenie, na ktoré sme čakali niekoľko dlhých rokov. Hovorilo sa, že prvý headset od tohto výrobcu môže v budúcnosti nahradiť iPhone a vzhľadom na to, čo všetko dokáže jeho prvá generácia, o tom vôbec nepochybujeme. Ide o zásadnú inováciu.

Apple Vision Pro je revolučné zariadenie, ktoré samotný výrobca označuje za „priestorový počítač“. Novinka je schopná plynulo prepájať digitálny a fyzický obsah a zároveň umožniť používateľom zostať v prítomnosti a v spojení s ostatnými ľuďmi v ich okolí. Po nasadení Apple Vision Pro na oči budete mať k dispozícii aplikácie, ktoré môžu presahovať hranice tradičného displeja. Je to skrátka úplne nová technológia, ktorí zmení celý priemysel.

Spoločnosť Apple sa zamerala na to, aby sa nový headset ovládal čo možno najjednoduchšie a najintuitívnejšie. Aj preto to budete môcť robiť viacerými spôsobmi, a to napríklad pohľadom očí, rukami a tiež hlasom.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Všetko zastrešuje úplne nový a zároveň prvý priestorový operačný systém na svete s názvom VisionOS, vďaka ktorému budete môcť s digitálnym obsahom komunikovať presne tak, že budete mať pocit, ako by sa nachádzal vo vašom osobnom priestore.

A aby to bolo celé ešte viac uveriteľné, Apple nešetrilo ani na displejoch, ktoré v tomto zariadení použilo. Majú ultra-vysoké rozlíšenie a dokopy až 23 miliónov pixelov, vďaka čomu si užijete všetok obsah v tej najvyššej možnej kvalite.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Súčasťou Apple Vision Pro sú aj dva procesory M2 a R1 a tiež množstvo iných technológií, ktoré si predstavíme nižšie.

Nová éra počítačov

Ešte predtým, ako spoločnosť Apple odhalila Apple Vision Pro, dlhodobo sa diskutovalo o tom, že toto zariadenie v budúcnosti nahradí iPhone. Popravde sme si to veľmi nevedeli predstaviť, no teraz rozumieme, o čom to tí leakeri vlastne hovorili.

Ako naznačil generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook „Dnešný deň znamená začiatok novej éry počítačov,“ a podľa toho, čo sme videli na WWDC 2023 mal stopercentnú pravdu.

Zatiaľ čo Macintosh v roku 1984 svetu ukázal, čo je to osobný počítač a iPhone v roku 2007, čo je to poriadny smartfón, Apple Vision Pro prichádza v roku 2023, ako ďalšia revolúcia, ktorá nás uvádza do sveta priestorovej výpočtovej techniky.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Apple na skonštruovanie prvého headsetu potrebovalo v prvom rade získať až 5 000 patentov, čo samo o sebe vypovedá o tom, aké neuveriteľne zložité a zároveň komplexné toto zariadenie je.

Aj preto možno nie úplne od veci tvrdenie, že Apple Reality Pro je tým najpokročilejším produktom osobnej spotrebnej elektroniky súčasnosti. Firma predčila všetky očakávania.

Nový druh zážitku, aký ste doposiaľ nepoznali 

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Prvý headset od Apple je špecifický v tom, že vďaka výkonu osobného počítača a revolučným technologickým riešeniam dokáže zmeniť spôsob, akým dnes pracujete s bežnými aplikáciami na Macu alebo iPhone.

V Apple Vision Pro si budete môcť pozrieť svoj obľúbený film, seriál, zahrať hru či komunikovať s priateľmi cez službu Face Time. Možnosti sú skoro neobmedzené.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Keďže budete po celý čas vo svojej vlastnej virtuálnej realite, nebudete sa musieť obmedzovať štandardnými hranicami displeja. Aplikácie si teda budete môcť pekne rozložiť vedľa seba v akejkoľvek mierke, vďaka čomu budete vo výsledku ešte produktívnejší. Apple hovorí o úplne novej úrovni multitaskingu.

A aby toho nebolo málo, Apple Vision Pro bude podporovať aj klasické príslušenstvo ako Magic Keyboard či Magic Trackpad. Vďaka tomu už nebudete potrebovať klasický počítač Mac, ale postačí vám jeden headset, ktorý sprostredkuje v podstate nekonečný 4K displej s neuveriteľne ostrým textom.

Už nebudete chodiť do kina, Apple Vision Pro je lepší

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Chodíte radi do kina? V tom prípade si radšej nekupuje Apple Vision Pro, nakoľko veľkú sálu už pravdepodobne nikdy nenavštívite. Akonáhle si totiž dáte toto zariadenie na oči, okamžite premeníte akýkoľvek priestor na obrovskú kinosálu s obrazovkou širšou viac, ako 30 metrov a pokročilým priestorovým zvukom Spatial Audio. Nepreháňame.

Apple tvrdí, že používatelia si vďaka Apple Vision Pro budú môcť vychutnať filmy a seriály v tej najvyššej možnej kvalite. Navyše firma predstavila aj funkciu Apple Immersive Video, ktorá vám sprostredkujte 180-stupňové záznamy.

Prečítajte si tiež  Xiaomi Redmi Buds 4 Pro kúpite v zľave za super cenu. Majú technológie ako AirPods Pro
Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Technologický gigant z Cupertina samozrejme myslel aj na herný priemysel, v ktorom má v súčasnosti určité medzery. Virtuálna realita umožní hráčom vyskúšať si nové typy hier, ktoré ich prenesú do úplne iných svetov. Apple Vision Pro bude podporovať aj externé ovládače, ktoré si naň napojíte.

Z rozšírenej do virtuálnej reality lusknutím prsta 

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Pokiaľ sa budete chcieť ponoriť do prostredia virtuálnej reality, Apple Vision Pro vás do nej premiestni obyčajným otočením digitálnej korunky, ktorá sa nachádza na jeho vrchu. Je to tak smiešne jednoduché.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Vďaka tomu systému sa môžete v priebehu sekúnd dostať zo svojej obývačky alebo kancelárie do úplne iného virtuálneho prostredia, prípadne krajiny, kde sa nebudú vyskytovať žiadne rušivé elementy. Vy sa tak budete môcť naplno sústrediť napríklad na svoju prácu, alebo len v pokoji meditovať.

A akonáhle vás to prestane baviť, digitálnou korunkou otočíte ešte raz, vďaka čomu sa vrátite naspäť do prítomnosti. Opäť budete môcť riešiť svoje každodenné problémy.

Apple Vision Pro oživí vaše spomienky 

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Apple si už dávno uvedomilo, že ľudia milujú, keď sa môžu vracať ku svojim spomienkam. Aj preto Apple svoj Vision Pro vybavilo trojrozmernou kamerou, ktorá im umožní zachytiť zážitky a následne ich prežívať znova a znova aj v obklopení priestorového zvuku.

Každé takto zachytené video alebo fotografia prenesie človeka naspäť v čase, pričom zobraziť si môžete rodinnú oslavu s priateľmi, alebo krásnu letnú dovolenku pri mori.

Používatelia zároveň budú môcť cez Apple Vision Pro pristupovať aj ku celej knižnici v iCloude, vďaka čomu si budú vedieť zobrazovať fotky a videá, ktoré zachytil ich iPhone. Tie budú v životnej veľkosti a ponúknu dokonalé farby či veľkolepé detaily.

V neposlednom rade stojí za zmienku aj možnosť zobrazovať panorámu zachytenú na iPhone, ktorá sa automaticky rozšíri a obklopí používateľa. Ten bude mať vďaka tomu pocit, ako by stál priamo na mieste, kde bol obrázok nasnímaný.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple
Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Nový level Face Time hovorov

Zabudnite na klasické Face Time hovory, počas ktorých sa musíte pozerať do obrazovky Macu alebo iPhonu. Apple Vision Pro prináša priestorový Face Time, vďaka ktorému budete môcť využívať všetky výhody miestnosti, v ktorej sa aktuálne nachádzate.

Účastníci hovoru sa budú nachádzať v samostatných dlaždiciach v životnej veľkosti, vďaka čomu má byť komunikácia s nimi oveľa prirodzenejšia a osobnejšia. To doplní prepracovaný priestorový zvuk, vďaka ktorému budete mať pocit, že sa nachádzajú priamo u vás.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

A ak vás zaujíma, ako sa na Face Time hovore zobrazíte vy sami, keď na seba nebudete mieriť kamerou, spoločnosť Apple myslela aj na tento problém. Firma vyvinula špeciálny systém digitálnej reprezentácie samého seba, ktorý je prešpikovaný najpokročilejšími technikami strojového učenia a tiež kamerami, ktoré sú súčasťou Headsetu.

Celé to má fungovať tak, že popri nastavovaní zariadenia si ho dáte dole z očí a pomocou špeciálnej 3D kamery naskenujete svoju tvár.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple
Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Zariadenie bude tiež schopné reprezentovať vaše skutočné mimické pohyby tváre a rúk, vďaka čomu bude celá komunikácia pôsobiť mimoriadne realisticky.

Apple tvrdí, že používatelia môžu týmto spôsobom vykonávať spoločné činnosti vo virtuálnej realite, ako napríklad sledovanie filmu, spolupracovanie na projekte, alebo len prezeranie fotografií na pekne vymodelovanom mieste.

Vlastný obchod s aplikáciami 

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple si pre Apple Vision Pro pripravila úplne nový obchod s aplikáciami, do ktorého môžu vývojári tretích strán vkladať svoje vlastné softvérové produkty. Rovnako si do headsetu budete môcť nainštalovať aplikácie pre iPhone či iPad.

To mala byť pôvodne hlavná konkurenčná výhoda celej platformy, avšak po tom, čo nám Apple predstavilo je asi každému jasné, že Apple Vision Pro žiadnu konkurenciu nemá. Nič takéto totiž vo svete ešte neexistuje.

VisionOS je revolučný operačný systém s pôsobivým rozhraním 

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple tvrdí, že operačný systém VisionOS vznikol na základoch inovácií, ktoré postupom času získavala pri vývoji platforiem macOS, iOS a iPadOS. Firma ho navrhla úplne od nuly, pričom uviedla, že pri vývoji sa kládol silný dôraz na to, aby podporoval požiadavky na nízku latenciu priestorových výpočtov.

Prečítajte si tiež  Najlepšie filmy, ktoré si môžete pozrieť na Apple TV+

Súčasťou systému je špeciálne trojrozmerné rozhranie, vďaka čomu budete mať pocit, že digitálny obsah je súčasťou vášho fyzického sveta. VisionOS dokáže dynamicky reagovať na prirodzené svetlo a vrhá tiene, vďaka čomu budete schopní lepšie pochopiť mierku aj vzdialenosť.

Ako sme napísali v úvode, zariadenie prichádza aj s revolučným spôsobom ovládania, ktorý bude sledovať reakcie vašich očí, rúk a hlasu.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Medzi aplikáciami môžete vďaka tomu prechádzať obyčajným pohľadom, ťuknutím prsta potvrdíte výber a pohybom zápästia zase posuniete to, čo na obrazovke nechcete mať. Ak sa vám navyše nebude chcieť písať, Apple Vision Pro vytvorí text, ktorý mu jednoducho nadiktujete.

Funkcia EyeSight ukáže vaše oči. Nie však tak, ako si myslíte 

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Apple sa pri vývoji tohto zariadenia veľmi snažilo o to, aby ste po celý čas jeho nosenia na hlave zostali v plnohodnotnom kontakte so svojim okolím. A dávať si ho vždy dole, keď sa potrebujete niekoho niečo opýtať, je predsa trochu nepohodlné.

Celý tento problém rieši funkcia EyeSight, ktorá sa aktivuje vždy vtedy, keď sa ku vám niekto priblíži. Zariadenie je v tomto momente akoby priehľadné a človeku pred vami zobrazí vaše oči. Tu však treba zdôrazniť, že ide len o šikovný trik, nakoľko zariadenie nemá transparentnú obrazovku (a ani by to nebolo fyzicky možné).

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Celé tajomstvo sa ukrýva v tom, že aj na jeho vonkajšej časti sa nachádza displej, ktorý dokáže zobraziť akýkoľvek obsah. A keďže si môžete cez Apple Vision Pro naskenovať svoju tvár, vo výsledku bude mať osoba vo vašej blízkosti pocit, že sa vám díva priamo do očí.

V skutočnosti sa však bude pozerať do kamier, ktoré budú odrážať pohľad ďalších kamier, ktoré vo vnútri Headsetu sledujú vaše oči. Stratili ste sa v tom? Nevadí. Je to skrátka dokonalo premyslený nápad.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Rovnako tak platí, že pokiaľ je používateľ ponorený do virtuálneho prostredia, displej EyeSight dáva ostatným ľuďom v jeho okolí vizuálne signály, aby ho nevyrušovali, pretože sa na niečo sústredí.

Prelomový dizajn, ktorý môžu ostatní len závidieť 

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Apple Vision Pro sa skladá z obrovského množstva všemožných technológií, ktoré sa podarilo ukryť do pomerne jednoduchého a kompaktného balíka.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Zariadenie využíva napríklad jeden kus tvarovaného laminovaného skla, ktoré je vyleštené tak, aby vytvorilo optický povrch, ktorý funguje ako šošovka pre širokú škálu kamier a senzorov potrebných na prepojenie fyzického sveta s digitálnym obsahom.

Rám zariadenia je vyrobený z odolnej a zároveň dostatočne ľahkej hliníkovej zliatiny, pričom spoločnosť Apple myslelo aj na nutnosť prispôsobenia headsetu, takže za týmto účelom navrhla unikátny modulárny systém. Vďaka tomu bude Apple Vision Pro pasovať na hlave každého používateľa bez obmedzení.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Jednou zo súčastí konštrukcie zariadenia je aj systém Light Seal, ktorý je vyrobený v rôznych tvaroch a veľkostiach z kvalitného mäkkého textilného materiálu, pričom sa aj ohýba. Vďaka tomu sa dokáže prispôsobiť tvári používateľa a presne mu zapasovať.

V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť ani na pružné popruhy, vďaka ktorým sa reproduktory môžu nachádzať v tesnej blízkosti uší používateľa.

Dokonalý obraz, zvuk a sledovanie očí 

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Apple Vision Pro ponúka prelomový výkon a špeciálny zobrazovací systém. Predstavte si dva 4K displeje o veľkosti poštovej známky, v ktorých sa nachádza 23 miliónov pixelov, široký farebný a vysoký dynamický rozsah. Toto všetko zabezpečuje technológia micro-OLED, ktorú spoločnosť Apple použila vôbec po prvýkrát.

Prečítajte si tiež  Takto vyzeral prvý fejkový iPhone z roku 2007. Pozrite sa v čom sa líšil od originálu

Firma si tiež navrhla svoje vlastné katadioptrické šošovky, ktoré zabezpečujú absolútnu ostrosť a jasnosť obrazu, ktorý budete mať problém rozoznať od reality. Navyše Apple uzavrelo spoluprácu so spoločnosťou ZEISS, ktorá bude pre Apple Vision Pro vyrábať špeciálne optické vložky pre ľudí, ktorí majú problémy so zrakom a nosia dioptrické okuliare.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple uvádza, že jedným zo základných zážitkov, ktoré prináša jej headset, je špeciálny zvukový systém, s akým ste sa pravdepodobne ešte nestretli. Vstavané reproduktory vo vás vyvolajú pocit, že zvuky vychádzajú z prostredia okolo vás a zároveň sa mu prispôsobujú. Kvalita prehrávania má byť na mimoriadne vysokej úrovni.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Aby toho nebolo málo, špeciálne navrhnutý systém sledovania očí využíva vysoko-rýchlostné kamery a taktiež unikátny prstenec LED diód, ktoré premietajú neviditeľné svetelné vzory na oči používateľa a umožňujú mu citlivo a intuitívne reagovať na vstupy. Znie to síce trochu, ako sci-fi, no podľa všetkého to funguje.

12 kamier a dva procesory M2 + R1

Apple Headset
Zdroj: Apple

Takto unikátny hardvér musí byť pochopiteľne riadený poriadne výkonným procesorom a v Apple Vision Pro ho nenájdete iba jeden. O väčšinu bežných úkonov sa bude starať dobre známy čip M2, ktorý spoločnosť Apple predstavila minulý rok v MacBooku Air a neskôr sa dostal aj do iPadu Pro.

Okrem toho je však súčasťou zariadenia aj druhý čip, ktorý nesie označenie R1 a riadi výstupy dokopy až z 12 kamier, piatich senzorov a šiestich mikrofónov, ktoré sa nachádzajú na Apple Vision Pro.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Tento procesor zabezpečuje, že všetok obsah sa môže v reálnom čase zobrazovať akoby priamo pred očami používateľa. Nové obrázky sa na obrazovke zobrazujú každý 12 milisekúnd, čo je ešte 8x rýchlejšie, ako pri žmurknutí oka.

Batériu budete ťahať všade so sebou 

Jednou z najväčších konštrukčných výziev pre spoločnosť Apple bolo, kam schovať veľkú a ťažkú batériu. Inžinieri sa napokon rozhodli, že ju nebudú pchať silou mocou do headsetu ale nachádzať sa bude na externom mieste, odkiaľ bude prepojená za pomoci kábla.

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Tento externý akumulátor umožní až 2 hodiny používania na jedno nabitie, pričom však stále bude platiť, že keď si dáte Apple Vision Pro na hlavu a zapojíte ho do elektrickej siete, na očiach ho budete môcť mať viacmenej neobmedzene dlhú dobu.

Odomykanie cez skenovanie sietnice 

Používateľské rozhranie visionos
Zdroj: Apple

Spoločnosť pri predstavení Apple Vision Pro zdôraznila, že zariadenie stojí na pevných základoch ochrany súkromia a tiež zabezpečenia, vďaka čomu budú mať všetci jeho používatelia maximálnu ochranu nad osobnými údajmi a tiež dátami.

Apple Vision Pro je zároveň vybavený aj novým bezpečnostným systémom s názvom Optic ID, ktorý pripomína Touch ID alebo Face ID. Technológia však funguje úplne iným spôsobom.

Headset totiž dokáže analyzovať dúhovku používateľa pri rôznych expozíciách neviditeľného LED svetla a potom ju porovnáva s údajmi, ktoré má uložené vo svojej databáze. Akonáhle dôjde ku zhode, používateľ dostáva automaticky prístup do zariadenia. Dôležité je zmieniť, že tieto dáta nikdy neopúšťajú Apple Vision Pro. Nenachádzajú sa teda na žiadnych serveroch spoločnosti Apple.

Apple Vision Pro: Cena a dostupnosť 

Tak ako sa dalo očakávať, začiatok predaja Apple Vision Pro nie je naplánovaný tesne po Keynote ale až na začiatok budúceho roka.

Aj to navyše platí len pre USA trh, pričom postupne by sa ku Headsetu mali dostávať aj ďalšie krajiny. Počas nasledujúceho obdobia bude spoločnosť Apple zariadenie dokončovať a testovať.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

No a cena? Opäť žiaľ presne podľa očakávaní. Zariadenie sa bude predávať za poriadne mastných 3 499 $, čo v preklade znamená, že na Slovensku to môže byť pokojne viac ako 4 000 €. K uvedenej cene treba pripočítať DPH a ďalšie položky. Nechajme sa prekvapiť.

Pozrite si galériu:

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -