Spoločnosť Apple začala pred dvoma rokmi naplno rozširovať svoju vlastnú platformu ARM procesorov, ktoré označujeme „Apple Sillicon“. Doposiaľ sme sa dočkali dvoch generácií čipov M1 a M2, pričom práve M1 je dostupná vo viacerých prevedeniach.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Zákazník si v niektorých počítačoch Mac môže nakonfigurovať buď základné prevedenie M1 alebo drahšiu verziu M1 Pro, M1 Max či šialené výkonný procesor M1 Ultra. A aj keď sa zdá, že by to mohlo niektorým zákazníkom stačiť, v Cupertine stále myslia aj na profesionálov.

Ako píše Mark Gurman z agentúry Bloomberg, spoločnosť Apple aktívne pracuje na novom procesore M2 Ultra, ktorým by mohol byť vybavený zo začiatku iba prepracovaný Mac Pro. Jeho predstavenie je naplánované na rok 2023.

Procesor by mal ponúknuť seriózne špecifikácie pre profesionálnych používateľov, ktoré počítajú s 24 jadrovým CPU, 76 jadrovým GPU a 192 GB operačnou pamäťou RAM. To je slušný hardvér, no Apple má na viac.

M2 Extreme aka 2x M2 Ultra

Apple M2 Extreme
Zdroj: Pocketnow

Firma chce ísť totiž ešte ďalej a tak navrhla aj procesor M2 Extreme, ktorý je vlastne zdvojnásobeným čipom M2 Ultra. Vďaka tomu by mohol ponúkať až 48 jadier CPU a neskutočných 152 jadier GPU.

Tu však Mark Gurman naráža na problém, ktorým je výrobná cena procesora. Podľa jeho informácií by sa totiž mohla pohybovať až na úrovni 10 000 $, čo by značným spôsobom predražilo celý hardvér. Spoločnosť Apple si teda nie je istá tým, či procesor M2 Extreme nasadí v novom Macu Pro alebo nie.

Známy leaker si na základe svojich kontaktov myslí, že minimálne na začiatku predaja bude zariadenie dostupné len s procesorom M2 Ultra, ktorý bude konkurovať svojej staršej generácií M1 Ultra. Tá sa dnes nachádza v Macu Studio.

Dajte nám vedieť do komentára, či považujete tento nápad za rozumný. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple chystá nový MacBook Pro 14" / 16". Počítač bude predstavený ešte tento rok
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.