Očakávaný event WWDC 2022 naberá na obrátkach a my tak môžeme byť svedkami predstavenia ďalšej verzie operačného systému. Pokiaľ vlastníte jeden z modelov Mac, MacBook alebo iMac, zbystrite pozornosť. Spoločnosť Apple pred malou chvíľou uviedla aktualizáciou macOS 13 Ventura, ktorá preberie štafetu po momentálnom figurantovi v podobe macOS 12 Monterey.

Prečítajte si tiež  Senzácia je na svete. Spoločnosť Apple predstavila nový MacBook Air 2022

Tak ako sme očakávali, nový systém sprevádza aj úplne nový názov, ktorým je Ventura. Rovnako ako v minulom roku, ani teraz sa nejedná o žiadnu revolúciu, no aj napriek tomu nie je o zmeny a zaujímavé vychytávky núdza.

Stage Manager v úlohe hlavného dirigenta

Spoločnosť Apple dnes oznámila ďalšiu verziu systému macOS s názvom macOS Ventura s niekoľkými novými funkciami vrátane funkcie Stage Manager, ktorá vám pomôže spravovať všetky okná. Jedná sa tak no novú formu multitaskingu, vďaka čomu bude ľahšia nie len práca s jednotlivými aplikáciami, ale aj celková orientácia v prostredí macOS.

Funkcia Stage Manager vám pomôže sústrediť sa na používanú aplikáciu bez akéhokoľvek rozptyľovania tým, že všetky momentálne nepoužívané aplikácie usporiada po stranách obrazovky, pričom hlavná aktívna aplikácia zostane uprostred.

Vylepšené vyhľadávanie Spotlight a natívne aplikácie

MacOS Ventura tiež vylepšuje Spotlight vyhľadávanie pomocou funkcie Rich Results, ktorá taktiež prichádza aj do iOS a iPadOS. Táto možnosť má za úlohu používateľom sprístupniť vykonávanie akcií priamo zo Spotlightu. Vyhľadávanie Spotlight bude odteraz zahŕňať operácie viacerých aplikácií vrátane Fotiek aj s využitím živého textu a ďalších vychytávok.

Súčasťou macOS Ventura je aj veľké vylepšenie aplikácie Mail na Macu. Funkcia Undo Send umožní používateľom zrušiť odoslaný e-mail niekoľko okamihov po jeho odoslaní. Používatelia teraz budú môcť aj plánovať e-maily a pridávať pripomenutia na ďalšie kroky. Ak si teda nie ste istý mailom, ktorý ste práve odoslali, funkcia Undo Vám dopomôže k vráteniu mailu a jeho dodatočnej editácii.

Apple tiež vylepšuje aj ďalšie natívne aplikácie, z ktorých si pýta pozornosť najmä Safari. Ntívne Apple vyhľadávanie uľahčí zdieľanie kariet s priateľmi a rodinou pomocou funkcie Zdieľané skupiny kariet. Zdieľané skupiny kariet sa budú nachádzať na paneli ponuky Safari a umožnia používatešom lepšiu komunikáciu aj s vizuálnymi prvkami.

Noviniek sa dočkalo aj zabezpečenie, na ktoré Apple kladie veľký dôraz. Heslá budú v macOS Ventura figurovať pod názvom Passkeyss, pričom sa nezmení iba názov tejto funkcie. Passkeys používa na overenie používateľa Touch ID alebo Face ID v závislosti od hardvérového vybavenia. Vďaka snímaču si vytvorí jedinečný digitálny kľúč, ktorý sa nedá podvrhnúť a ten použije pri prihlasovaní.

iPhone ako kamera pre Mac: Prečo nie? 

Ďalšou zaujímavou novinkou je vylepšenie aplikácie Handoff, vďaka čomu môžu používatelia jednoduchým kliknutím presunúť hovor z iPhonu alebo iPadu na Mac, ak je zariadenie v blízkosti počítača.

Veľkou vychytávkou je aj možnosť premeniť iPhone na webovú kameru pre Mac. Funkcia funguje bezdrôtovo a podporuje všetky aplikácie, nielen FaceTime. Ponúka aj portrétový režim a efekty Studio Light.

Nový macOS Ventura bude k dispozícii pre všetky podporované počítače Mac na jeseň tohoto roka, pričom beta verzia pre vývojárov bude k dispozícii už dnes. Verejní beta testeri získajú prístup k bete v priebehu júla.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -